آغاز برخورد &Quot;قاطع، سریع، جدی&Quot; با قاچاق کالا از امروز

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به تاکید رئیس جمهور بر مبارزه با قاچاق گفت: از همین امروز شاهد برخورد قاطع، سریع، جدی و مستمر توسط ضابطین و کاشفین در حوزه لوازم خانگی و دیگر کالاهای هدف خواهیم بود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: بر اساس برآوردهای کارشناسی صورت گرفته میزان قاچاق کشور را در سال ۹۸ اینگونه عنوان کرد: در حوزه قاچاق ورودی ۱۲٫۵ میلیارد دلار و در حوزه خروجی نزدیک به ۴٫۶ میلیارد دلار قاچاق وجود داشته است که مجموع میزان آن‌ها ۱۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار محاسبه شده است.

دهقانی‌نیا لوازم خانگی را به عنوان پنجمین کالای قاچاق از نظر ارزش عنوان کرد و گفت: حجم قاچاق لوازم خانگی کشور حدود ۱میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار تا یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است.

وی با اشاره به تأثیر استثنائات تجاری در حجم عظیم قاچاق به کشور گفت: در میان کالاهایی که اجازه ورودشان به ملوان داده شده، برخی قطعات از پیش آماده در حوزه لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی هم وجود دارد که براساس دستورالعمل ابلاغی رئیس جمهور در بهمن ماه سال گذشته در رابطه با تعیین تکلیف کالاهای ته‌لنجی و ملوانی، موضوع میزان قاچاق هم مشخص خواهد شد و پس از آن می‌توان تصمیم قاطعی در این خصوص گرفت.

دهقانی‌نیا با بیان اینکه زیرساخت‌های قانونی و زیرساخت‌های سامانه‌ای مبارزه با قاچاق از سال ۹۶ به بعد در حوزه لوازم خانگی شکل گرفته است، گفت: پس از تصویب آیین‌نامه اجرایی موارد ۵ و ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز (مربوط به سامانه‌ها) در خرداد ماه سال ۹۶ در زمانی که هنوز واردات لوازم خانگی آزاد بود ثبت سفارش به شناسه کالا منوط شده بود یعنی سامانه شناسه کالا آن زمان راه افتاده بود.

وی ادامه داد: در شهریور ماه همان سال تمام تولیدکنندگان موظف به نصب و الصاق شناسه کالا در محل تولید شدند؛ بعد از آن در سال ۹۸ با دستورالعمل ماده ۷ کالاهای درون انبار و سطح عرضه تعیین تکلیف شدند، پایان مهلت عرضه بدون شناسه لوازم خانگی ۲۳ مرداد سال ۹۸ بود.

دهقانی‌نیا با اشاره به تصویب تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مرداد ماه ۹۹ ادامه داد: این تبصره قانونی برای تمامی نقش آفرینان این حوزه اعم از واردکنندگان، عرضه‌کنندگان، تولیدکنندگان، خدمات پس از فروش، حمل‌کنندگان و انبارکنندگان کالا تعیین تکلیف نهایی کرده و ۳ دسته گروه کالایی لوازم خانگی ایجاد نموده که بر اساس آن گروه لوازم خانگی ماشین لباسشویی، یخچال، یخچال فریزر، کولر و غیره ملزم به اخذ و نصب شناسه کالا بر اساس رویه تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شدند؛ ۲ ماه پس از تصویب طرح گروه اول کالایی می‌بایست آن را اجرا می‌کردند.

وی در همین رابطه افزود: به موازات شکل‌گیری زیرساخت قانونی، زیرساخت سامانه‌ای نیز فراهم شد که از جمله آن‌ها می‌توان به سامانه‌های جامع تجارت، شناسه کالا، شناسه رهگیری، خدمات پس از فروش اشاره کرد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص حجم بالای کالای قاچاق در بازار توضیح داد: در گذشته میزان کالای قاچاق لوازم خانگی کشور ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار بود که با اقدامات انجام شده از سال ۹۷ تا ۹۹ این مقدار به ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است.

دهقانی‌نیا ادعایی که در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مطرح شده را اینگونه بیان کرد: اگر زیرساخت‌های قانونی مبارزه با قاچاق کالا فراهم شده و سامانه‌ها نیز برای مقابله با قاچاق ابزارهایی را در اختیار ستاد قرار داده است پس چرا مقابله با قاچاق صورت نمی‌گیرد؟

شروع برخورد جدی با قاچاق

وی در همین راستا ادامه داد: پس از ابلاغ رئیس جمهور در خصوص تشدید موارد مبارزه با قاچاق کالا جلسه‌ای با معاون اول رئیس جمهور و جلسه‌ی دیگری هم در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تحت عنوان هماهنگی در قالب قرارگاه شناسایی و مقابله با کالای قاچاق تشکیل شد و هماهنگی‌ها بین دستگاه‌ها انجام شد.

به گفته دهقانی‌نیا، از همین امروز به بعد باید شاهد برخورد قاطع، سریع، جدی و مستمر توسط ضابطین و کاشفین در حوزه لوازم خانگی و دیگر کالاهای هدف از جمله لوازم قطعات یدکی، پوشاک، محصولات دخانی و کالاهای سلامت محور با اولویت بندی لوازم آرایشی و بهداشتی و غیره باشیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در رابطه با قرارگاه مبارزه با قاچاق کالا و ارز اینگونه بیان کرد: این قرارگاه با محوریت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دارای ۵ کمیته در ذیل خود است، از جمله آن‌ها کمیته شناسایی با محوریت دستگاه‌های اطلاعاتی است؛ این کمیته محل‌های عرضه کالا، تجمیع کالا (انبارها)، مسیرهای حمل و حامل‌های قاچاق را شناسایی کرده و بر اساس اطلاعات کمیته شناسایی این موارد را در اختیار کمیته عملیات و پشتیبانی فرماندهی انتظامی و پلیس امنیت اقتصادی قرار می‌دهد.

برخورد با عرضه کنندگان کالای قاچاق در فضای مجازی

وی ادامه داد: فرصتی که صداوسیما در اختیار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار داده نیز مربوط به کمیته اطلاع‌رسانی است و یکی دیگر از کمیته‌های ذیل این قرارگاه کمیته رصد و پایش فضای مجازی با نزدیک به ۱۳۰۰ وبگاه عرضه کالای قاچاق شناسایی شده است؛ این وبگاه‌ها با هماهنگی و محوریت ستاد و همکاری نماینده قوه قضاییه در ستاد و معاونت دادستانی در امور فضای مجازی فیلتر و بسته می‌شود و در حوزه کمیته قضایی نیز با محوریت تعزیرات اقدامات لازم انجام می‌شود.

دهقانی‌نیا با بیان اینکه تاکنون چنین عزمی در خصوص مبارزه با قاچاق کالا وارز در سطح عرضه وجود نداشته است با تأکید گفت: از امروز به بعد به صورت جدی، قاطع و مستمر بر اساس اطلاعاتی که از گلوگاه‌های حمل، شناسایی و انبار به دست میاید در فرماندهی انتظامی، سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان در وزارت صمت و فراجا به عنوان کاشف و ضابط مورد ضربه سنگین قرار خواهد گرفت.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز محل عرضه را به عنوان یکی از گلوگاه‌های مهم خواند و گفت: با هماهنگی‌های انجام شده سطح عرضه قطعاً با آماج حملات قطعی و جدی روبرو می‌شود.

نحوه استعلام اصالت کالا برای مردم

دهقانی‌نیا در رابطه با کشف سامانه‌ای گفت: بر اساس زیرساخت‌ سامانه‌ها امروزه از کشف تصادفی به کشف سامانه‌ای رسیده‌ایم و موارد قاچاق شناسایی شده توسط دستگاه‌های اطلاعاتی مورد ضربه سنگین قرار می‌گیرند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ۳ مرجعی که مردم به عنوان احصاء اصالت کالا می‌توانند به آن مراجعه کنند را عنوان کرد: اولین مرجع استفاده از وب‌گاه سامانه جامع گارانتی است که خدمات پس از فروش کالا را امن کرده و به آن اعتبار می‌بخشد؛ دومین راهکار استفاده ازکد دستوری *۴*۷۷۷۷# وسومین مرجع نصب نرم‌افزار کاربردی سامانه جامع تجارت است.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)