اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

آمادگی کامل نیروگاه‌ها در برابر تهدید‌های بیرونی/ثبت رکورد بی‌سابقه پایان تعمیرات نیروگاهی در شروع خرداد

معاون راهبری تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: تعمیرات و آماده‌سازی همه نیروگاه‌های کشور قبل از شروع خردادماه پایان یافته و ۱۰۰ درصد ظرفیت نیروگاهی کشور آماده بهره‌برداری شده است که این اتفاق، رخدادی بی‌سابقه در تاریخ کشور است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ناصر اسکندری، معاون راهبری تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی در نشستی خبری اظهار داشت: هر لامپی که روشن می‌شود، معادل آن باید تولید برق در نیروگاه صورت بگیرد و بخش تولید، بخش مصرف را در تأمین برق دنبال می‌کند.

وی افزود: کشور ما کشوری در حال توسعه است و بخشی از مصرف برق به سمت رونق تولید می رود و هرچه بتوانیم رد مصرف بخش‌های غیرمولد مثل بخش خانگی صرفه‌جویی کنیم، برق بیشتری سهم بخش‌های مولد خواهد شد.

اسکندری با بیان اینکه "ساعات اوج مصرف برق حدود ۲۰۰ ساعت در سال است"، گفت: هیچ منطق اقتصادی تأیید نمی‌کند که برای این ۲۰۰ ساعت، سرمایه‌گذاری صورت بگیرد که در بقیه سال بدون استفاده باشد و همه دنیا نیز با جابه‌جایی بار و مدیریت مصرف، ساعات اوج مصرف را مدیریت می‌کنند.

وی ادامه داد: در واقع میتوانیم با مدیریت مصرف به سرمایه‌گذاری بهینه در صنعت برق کمک کنیم.

معاون راهبری تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به سهم ۹۵ درصدی نیروگاه‌های حرارتی در تأمین برق کشور گفت: اتفاق خوبی که امسال افتاده این است که تعمیرات و آماده‌سازی همه نیروگاه‌های کشور قبل از شروع خردادماه پایان یافته و ۱۰۰ درصد ظرفیت نیروگاهی کشور آماده بهره‌برداری شده است که این اتفاق، رخدادی بی‌سابقه در تاریخ کشور است.

وی افزود: بیش از ۶۵۰ مورد تعمیراتی در کلیه نیروگاه‌های کشور بوده که بعضی از این تعمیرات، تعمیرات اساسی واحدها بوده است.

اسکندری با اشاره به وجود نیروگاه‌های فرسوده و با عمر بالا در بین نیروگاه‌های حرارتی کشور گفت: نیروگاه‌هایی داریم که عمری بیش از ۵۰ سال و راندمان پایینی دارند که بحث نوسازی و جایگزینی این نیروگاه‌ها، در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: این نیروگاه‌های فرسوده و راندمان پایین، فقط در ایام پیک مصرف به مدار وارد می‌شوند.

معاون راهبری تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی میزان ضریب خروج اضطراری استاندارد در دنیا را ۲ تا ۵ درصد اعلام کرد و گفت: ما این مقدار را در ایران در عدد ۳ درصد نگه داشته‌ایم، اما در حال حاضر با آمادگی کامل نیروگاه‌های کشور، ضریب خروج اضطراری صفر است.

وی افزود: ظرفیت آماده بهره‌برداری در بخش واحدهای حرارتی ۵۱ هزار مگاوات است گه طبعا با توجه به انجام ۹۴ هزار مگاوات تعمیرات از مهرماه سال گذشته تا پایان اردیبهشت‌ماه، کاملا این مقدار بهینه و دقیق است.

اسکندری در پاسخ به سوالی در خصوص میزان آمادگی نیروگاه‌ها در برابر رخدادهای بیرونی گفت: شبکه نیروگاهی کشور کاملا ایزوله است و تمامی توصیه‌ها و اقدامات پدافند غیرعامل در تمامی نیروگاه‌های کشور اجرایی شده است.

وی ادامه داد: تا امروز هیج تهدید جدی بیرونی برای شبکه نیروگاهی کشور نداشته‌ایم اما در برابر هر نوع تهدیدی، آمادگی کامل داریم.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)