ادامه جلسات ویژه ارزی در بانک مرکزی/ صادرکنندگان پتروشیمی راهی میرداماد شدند

در پی اجرای سیاست‌های جدید ارزی در بازار، بانک مرکزی هم‌اکنون میزبان صادرکنندگان محصولات پتروشیمی است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نشست مشترک رئیس‌کل بانک مرکزی با صادرکنندگان محصولات پتروشیمی در حال برگزاری است.

بانک مرکزی دیروز پس از جلسه با صرافی‌ها برای به تعادل رساندن بازار ارز طی بخشنامه‌ای به آنان اجازه داد ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری کنند و به متقاضیان ارز بفروشند.

بر اساس مجوز جدید بانک مرکزی، صرافی‌ها ازین‌پس مجاز هستند ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری کنند و به متقاضیان ارز بدون محدودیت بفروشند.

در بخشنامه ابلاغی به صرافی‌های مجاز آمده است که "در راستای درخواست‌های صادرکنندگان و به‌منظور تنظیم و مدیریت بازار ارز و تسهیل برگشت ارز حاصل از صادرات به‌صورت اسکناس کلیه صرافی‌های مجاز معتبر می‌توانند نسبت به خرید ارز از صادرکنندگان به‌صورت اسکناس با نرخ توافقی اقدام و منابع تجهیزشده فوق را در سرفصل‌های مصارف ارزی خدماتی (موضوع ابلاغیه شماره ۳۰۱۳۰۵ مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴) و همچنین فروش ارز در سرفصل سایر (کد۲۴) با احراز هویت متقاضی به فروش رسانند.

بانک مرکزی , قیمت ارز , قیمت دلار , بازار سکه و ارز ,

گفتنی است، پیش از این صادرکنندگان می‌توانستند ارزهای خود را صرفاً به صرافی‌های عضو بازار متشکل بفروشند اما با مجوز جدید بانک مرکزی کلیه صرافی‌های مجاز، اجازه دارند ارزهای صادرکنندگان را با نرخ توافقی خریداری کنند، بر این اساس از سویی تعداد صرافی‌های خریدار ارز بیشتر می‌شود و از سوی دیگر نرخ خرید ارز از صادرکنندگان محدود به نرخ‌های بازار متشکل که دارای دامنه نوسان ۵ درصد روزانه بود نمی‌شود.

همچنین در سمت تقاضا نیز بانک مرکزی امکان فروش ارز در سرفصل سایر (کد ۲۴) با احراز هویت از طریق کارت ملی را که پیش از این ممنوع کرده بود، مجاز دانسته است، با این تصمیم کلیه متقاضیان ارز می‌توانند با مراجعه به صرافی‌های مجاز نسبت به خرید ارز متعلق به سهمیه خود اقدام کنند.

عضو کانون صرافان: احتمال تعدیل سریع قیمت‌ها در بازار ارز با ورود بازارساز/ علت نوسانات ارزی چیست؟جزئیات جلسه ویژه ارزی بانک مرکزی/ افزایش عرضه ارز از سوی بازارساز و صادرکنندگان؛ مقررات تقاضای بازار تسهیل می‌شودجلسه ویژه ارزی در میرداماد/ برنامه‌های جدید ارزی بانک مرکزی چیست؟

انتهای پیام/+

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)