استان تهران در دومین خشکسالی سنگین/کاهش 170 میلیون مترمکعبی ذخایر سدها

مدیر عامل آبفای استان تهران گفت: ذخیره سد‌های ۵ گانه تهران حدود ۶۳۰ میلیون متر مکعب است در حالی که سال گذشته بیش از ۸۰۰ میلیون بوده یعنی حدود ۱۷۰ میلیون مترمکعب کسری در مخازن داریم.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران امسال را به دلیل کاهش حجم بارندگی و ورودی سد‌های کشور از نظر منابع سال ویژه‌ای عنوان کرد و گفت: سال آبی اخیر در تهران، البرز، قزوین، سمنان، یزد، کرمان و فلات مرکزی کشور نسبت به سال قبل بارندگی کمتر بوده بطوریکه میزان بارندگی امسال استان تهران تا بهار حدود ۱۸۰ میلی متر بوده در حالیکه سال گذشته ۲۶۶ میلی متر بوده است.

بختیاری با بیان اینکه "امسال دومین خشکسالی سنگین را در استان تهران سپری می‌کنیم"، گفت: ذخیره سد‌های ۵ گانه تهران حدود ۶۳۰ میلیون متر مکعب است در حالی که سال گذشته بیش از ۸۰۰ میلیون بوده یعنی حدود ۱۷۰ میلیون مترمکعب کسری در مخازن داریم.

وی افزود: مصرف شهر تهران درحال حاضر ۳٫۵ میلیون مترمکعب در روز است، یعنی ۴۱ هزار لیتر در هر ثانیه و چنانچه فقط ۱۰ درصد مردم صرفه جویی کنند ۳۵۰ هزار مترمکعب صرفه جویی می‌شود که برای عبور از تابستان سخت پیش رو کفایت می‌کند.

مدیر عامل آبفای استان تهران تصریح کرد: در تهران میزان تولید برق حدود ۱۰۰ مگاوات است که عدد زیادی نیست، اما اثرگذار است؛ در استان تهران، شهر تهران از منابع آب سطحی مثل سد‌ها استفاده می‌کند و کمتر دچار نوسان‌های برق می‌شود و عمدتا در شهرستان‌های استان تهران مشکل داریم.

وی ادامه داد: در تهران امکان زدن سد و به تناسب ذخیره هم وجود ندارد؛ این در حالیست که مصرف شرب در تهران بسیار بالاست و همان میزانی که ذخیره می‌کنیم همان میزان هم تقریبا مصرف می‌کنیم، بطوریکه مصرف مردم در استان تهران ۵۱ درصد برای کشاورزی و حدود ۴۰ درصد برای شرب است.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)