انجمن خودروسازان: تأیید ایمنی خودروها را به یکسال برگردانید

دبیر انجمن خودروسازان گفت: پیشنهاد می‌کنیم سازمان ملی استاندارد تأییدیه ایمنی خودروها را به همان یک سال برگرداند اما اگر در طول این یک سال با بازرسی‌های مستمر تخلف خودروساز محرز شد مانع شماره‌گذاری خودروهای موردنظر شوند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ماه گذشته بود که مهدی اسلام‌پناه رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اعلام کرد؛ "در گذشته سازمان استاندارد هر یک سال مشتمل بر ۱۲ ماه به خودروساز تأیید کیفیت می‌داد و آنها دقیقاً در این مدت هرکاری می‌خواستند انجام می‌دادند، ما آمدیم این تأییدیه را یک‌ماهه کردیم، چون اطمینانی به آنها نداریم، یعنی بازدید کیفی، فیزیکی و کمی را یک‌ماهه کردیم".

البته وی تأکید کرد؛ "می‌گویند شما در بحث cup به خودروساز میلیاردها ضرر زده‌اید."، بنده هم گفتم که "بی‌تردید این ضرر قابل اثبات است چون ما cupها را رأس ماه داده‌ایم و یک روز پس و پیش نشده است، اما ضرری را که خودروساز طی اعصار سنواتی به ملت وارد کرده است محاسبه نمی‌کنید"، به این فضاسازی می‌گویند و ما حرفمان همین است.

سازمان استاندارد تمدید اعتبار ایمنی سمند و تیبا را متوقف کرد

به‌دنبال این تصمیم مصطفی آجرلو رئیس روابط عمومی سازمان ملی استاندارد ایران در ۴ خردادماه اعلام کرد؛ "امروز سمند تیبا۱ و تیبا۲ به‌دلیل عیوب پرتکرار ایمنی عملکرد از سوی دفتر تخصصی صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد ایران از فهرست تمدید اعتبار حذف شدند".

مهدی انگورج نیز به‌عنوان مدیرکل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد در همین ارتباط گفت: همان‌طور که از اسم عنوان دفتر تخصصی ما برمی‌آید نظارت بر اجرای استاندارد‌های صنایع فلزی است، سازمان ملی استاندارد به‌وکالت از مردم مدعی‌العموم کیفیت است نه متولی، منشأ این گزارشات می‌تواند از سه طریق باشد؛ یکی گزارشات واصله مردمی، دوم آمار و اطلاعاتی که از تعمیرگاه‌های خدمات پس از فروش خودروساز‌ها در ارتباط با تعویض قطعات و خرابی سیستم‌ها و… وجود دارد و سومی براساس ارزیابی‌ای که شرکت‌های بازرسی سازمان ملی استاندارد ایران از آن طریق اتفاق افتاد.

سمند و تیبا تا رفع نواقص شماره‌گذاری نمی‌شوند

وی در ادامه گفت: در دوره تحولی سازمان ملی استاندارد ایران براساس تعهد ۱۵ماده‌ای که خودروساز‌ها با امضای شخص مدیران عامل خودروساز‌ها اتفاق افتاده بود مهلت‌های قانونی برای رفع خیلی از این موارد مطرح شد.

مدیرکل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد اضافه کرد: تا کنون سی.یو.پی. (تأیید ایمنی) برای انواع خودرو‌های سواری، تجاری، فنی، تریلر‌ و موتورسیکلت به‌صورت سالیانه صادر می‌شد، اما به‌جهت تشدید نظارت بر حوزه کیفیت که خواست مردم و شأن مردم است زمان صدور آن به یک ماه کاهش یافت.

انگورج اضافه کرد: یکی از چالش‌های ما در ارتباط با تأیید انطباق در ابتدای تولید محصول، طراحی و محصول ساخته‌شده، کیفیت، ایمنی زیست‌محیطی و عملکردی است یعنی وقت شروع کار تأیید نوع خودرو اتفاق می‌افتد بعد از آن در طول دوران طی تولید انبوه نیز ارزیابی می‌شود تا با خودروی اولیه تطبیق داشته باشد.

عموم ایرادات پرتکرار خودروی‌های سمند و تیبا، در انتقال قدرت در سیستم موتور بوده در بدنه، رنگ خودرو، سیستم فرمان و چراغ‌ها بود که دیدگاه‌های مشتریان علاوه بر موضوعات استانداردی جمع‌آوری شد و با لحاظ آنها، این خودرو‌ها از فهرست صدور تأییدیه‌های ایمنی، خارج شدند.

در همین ارتباط احمد نعمت‌بخش به‌عنوان دبیر انجمن خودروسازان ایران به خبرنگار تسنیم می‌گوید: پیش از این گواهی تأییدیه ایمنی برای انواع خودروهای سواری یک‌ساله صادر می‌شد اما با تصمیم سازمان ملی استاندارد این موضوع هر یک ماه صورت می‌گیرد.

*انجمن خودروسازان: تأیید ایمنی خودروها را به یک سال برگردانید

وی با بیان اینکه با این مصوبه خودروساز هر یک ماه یک هفته درگیر دریافت تأییدیه ایمنی و توقف شماره‌گذاری محصولات خود است، افزود: جدا از اینکه خودروساز در تولید محصولات متخلف باشد یا خیر باید هرماه یک هفته درگیر دریافت تأییدیه و توقف شماره‌گذاری باشد که همین مشکلاتی را برای آنها به وجود خواهد آورد.

دبیر انجمن خودروسازان گفت: پیشنهاد می‌کنیم با توجه به بوروکراسی موجود کشور و رفع موانع تولید سازمان ملی استاندارد همانند سال گذشته تأییدیه ایمنی خودروها را به همان یک سال برگرداند و در طول یک سال با بازرسی‌های مستمر شرکت‌های بازرسی به‌محض مشاهده تخلف یک خودروساز در سی‌یوپی بلافاصله مانع شماره‌گذاری خودروهای مورد نظر شوند، به این ترتیب شرکت‌هایی که مشکل استانداردی ندارند همچنان به تولیدات خود ادامه دهند و گرفتار بوروکراسی روزمره ادارات نخواهند شد.

انتهای پیام/+

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)