اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

بررسی تسنیم از میزان افزایش ظرفیت تولید برق/کار وزارت نیرو برای جلوگیری از خاموشی‌های تابستان سخت‌تر شد

با عدم تحقق تمامی برنامه افزایش ۶۰۰۰ مگاواتی ظرفیت تولید برق تا امروز که کمتر از ۱۰ روز تا شروع تابستان باقی مانده، به‌نظر می‌رسد کار وزارت نیرو برای جلوگیری از بروز خاموشی، سخت‌تر شده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، میانه تابستان ۱۴۰۰، درست در زمان پیک تابستانه مصرف برق و بروز خاموشی‌های متعدد، دولت سیزدهم کار خود را آغاز کرد و مسئولان وزارت نیرو ضمن انتقاد از ناترازی‌های گسترده‌ای که در بخش برق از دولت دوازدهم به ارث رسیده، قول برطرف کردن ناترازی‌ها و جلوگیری از تکرار خاموشی‌های زمستانه و تابستانه را دادند.

علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در پاییز سال گذشته وعده داد که ۶۰۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور تا پیک تابستان سال ۱۴۰۱ افزوده شود. این برنامه اعلامی وزیر نیرو، که در صورت تحقق، یک رکوردشکنی در تکمیل و به‌مدار بهره‌برداری وارد شدن ظرفیت‌های جدید نیروگاهی در طول یک‌سال محسوب می‌شد، به منظور پوشش بخشی از ناترازی‌های ۱۷ تا ۱۹ هزار مگاواتی تولید و مصرف برق در تابستان ۱۴۰۱ ، اقدامی موثر به‌حساب می‌آمد.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در خصوص جزئیات برنامه ۶۰۰۰ مگاوات وزارت نیرو در گفت‌وگویی با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: از این برنامه ۶۰۰۰ مگاواتی، ۵۰۰ مگاوات نیروگاه‌های تجدیدپذیر و ۱۳۰۰ مگاوات ارتقای توان و استفاده از سیستم‌های مدیا در واحدهای موجود به منظور افزایش توان خروجی است؛ بقیه برنامه نیز مربوط به نیروگاه‌های حرارتی جدید است.

هیچ برنامه‌ای برای انتشار جداول خاموشی نداریم/پاسخگویی ۱۰۰ برنامه عملیاتی برای نیاز تابستان

بررسی‌های تسنیم نشان می دهد از پیک تابستان سال گذشته (ابتدای آغاز به کار دولت) تا پایان اردیبهشت‌ماه سال جاری، در بخش تجدیدپذیر تنها ۵۹ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق وارد مدار شده و از برنامه افزایش ۵۰۰ مگاواتی ظرفیت در بخش تجدیدپذیرها، حدود ۱۲ درصد محقق شده است.

وزارت نیرو , صنعت برق ایران , نیروگاه‌های حرارتی , نیروگاه‌های تجدیدپذیر ,

بررسی‌های تسنیم در بخش افزایش قدرت عملی واحدهای موجود نیروگاهی که قرار بود حدود ۱۳۰۰ مگاوات از این محل به ظرفیت عملی تولید برق کشور تا پیک تابستان امسال افزوده شود، نشان می دهد از محل اجرای پروژه‌های متنوع و دانش بنیان در این بخش، تا امروز ۴۸۸ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شده و از این برنامه حدود ۳۸ درصد محقق شده است.

همچنین در بخش واحدهای حرارتی جدید که طبق برنامه ۶۰۰۰ مگاواتی وزارت نیرو، قرار بود از پیک تابستان ۱۴۰۰ تا پیک تابستان امسال، حدود ۴۲۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور از این محل افزوده شود، تا امروز ۲ هزار و ۱۶۲ مگاوات به این ظرفیت افزوده شده و از برنامه پیش‌بینی شده حدود ۵۱ درصد محقق شده است.

وزارت نیرو , صنعت برق ایران , نیروگاه‌های حرارتی , نیروگاه‌های تجدیدپذیر ,

درحالی که مقرر شده بود با افزایش ۶۰۰۰ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق و واردات حدود ۵۰۰ مگاواتی برق، ناترازی حدود ۱۷ هزار مگاواتی تولید و مصرف برق در تابستان سال جاری به ۱۰ هزار و ۵۰۰ مگاوات رسیده و این مقدار نیز با پیک‌سایی (جابه‌جایی بار) طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با بخش صنعت، کشاورزی، اداری و تجاری، پوشش داده شده و از این طریق، در تابستان سال جاری شاهد بروز خاموشی نباشیم، با عدم تحقق تمامی برنامه افزایش ۶۰۰۰ مگاواتی ظرفیت تولید برق تا امروز که کمتر از ۱۰ روز تا شروع تابستان باقی مانده، به‌نظر می‌رسد کار وزارت نیرو برای جلوگیری از بروز خاموشی، سخت‌تر شده است.

بررسی‌های تسنیم نشان می‌دهد وزارت نیرو روی صرفه‌جویی برق توسط مردم در بخش خانگی با اعمال جریمه برای مشترکان پرمصرف و تشویق مشترکان کم‌مصرف با افزایش ۱۰ برابری سطح تشویق‌ها نسبت به سال گذشته، حساب ویژه‌ای باز کرده است.

بدون شک، توجه مردم به مصرف بهینه برق و جلوگیری از مصرف اسراف‌گونه به‌خصوص در ساعات پیک مصرف، می‌تواند راهکار اصلی عبور از تابستان سال جاری بدون خاموشی باشد.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)