بیانیه خودانتقادی اقتصاددانان حامی دولت حسن روحانی

۶۱ اقتصاددان که بیش از ۴۰ تن از آنها در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۶ از حسن روحانی حمایت کرده بودند، در بیانیه‌ای از شرایط اقتصادی کشور انتقاد کرده‌اند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اخیراً بیانیه انتقادی ۶۱ اقتصاددان از شرایط اقتصادی کشور منتشر شده است که نگاهی به فهرست آنها نشان می‌دهد اکثراً حامی دولت قبل بوده یا در آن دولت مسئولیت داشته‌اند. نام بیش از ۴۰ تن از آنان در بیانیه حمایتی از حسن روحانی در سال ۱۳۹۶ دیده شده است.

در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۶، ۱۶۳ اقتصاددان در نامه‌ای ضمن حمایت از حسن روحانی دلایل خود را برای حمایت از وی در دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران اعلام کردند.

در آن نامه خطاب به مردم، نسبت به روی کار آمدن دولت اصولگرا هشدار داده شده بود چراکه به‌اعتقاد این اقتصاددانان، با پیروزی نامزد اصولگرا، تورم در کشور بالا می‌رفت.

این اقتصاددانان همچنین ویژگی‌هایی برای دولت روحانی نام برده بودند و عملکرد دولت‌های نهم و دهم را مخرب نامیده بودند.

در آن نامه آمده بود: «مردم عزیز، شما به‌خوبی واقفید که به‌دلیل مدیریت نادرست و به‌کارگیری سیاست‌های مخرب در دولت‌های نهم و دهم، اقتصاد ایران مسیر تخریب و اضمحلال در پیش گرفت. بخشی از میراث آن دوره، بی‌ثباتی در فضای کسب‌وکار، بحران بازارهای اقتصادی، تحریم‌های ظالمانه دولت‌های غربی، فساد گسترده، تورم، رکود، بیکاری فراگیر و زمین‌گیر شدن بنگاه‌های اقتصادی بر همگان مشهود بود. بخشی از خسارت‌ها نیز به‌تدریج و برای نسل‌های آینده آشکار خواهد شد.»

این اقتصاددانان، مهم‌ترین کارکرد دولت روحانی را «متوقف ساختن روندهای تشدیدکننده فقر و فلاکت که میراث دولت قبلی بود» عنوان کرده بودند.

این افراد، سایر دستاوردهای دولت روحانی را چنین فهرست کرده بودند:

• کاهش سالانه ۳۰ میلیارد دلار هزینه مبادله ناشی از سیاست‌های تنش‌آفرین دولت قبلی

• پیامدهای مثبت برآمده از مذاکرات برجام برای فضای کسب‌وکار

• کاهش نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار واردات قاچاق به کشور

• کاستن نیمی از وابستگی کشور به واردات محصولات کشاورزی

• مثبت شدن تراز تجاری کشور پس از نزدیک به چهار دهه

• و کنترل جدی و مؤثر تورم

۱۶۳ اقتصاددان مذکور در نامه خود دلایل رأی دادن به حسن روحانی در انتخابات سال ۱۳۹۶ را این‌گونه شرح داده بودند که اگر روحانی رأی نیاورد، دولتی همچون دولت‌های نهم و دهم روی کار خواهد آمد که «زمینه‌های رشد فسادهای گسترده و بی‌سابقه اقتصادی را در مقیاس‌های خانمان‌برانداز فراهم می‌سازند که هزینه‌های آن به‌صورت رشد تورم، رکود گسترده و عمیق، فقر و نابرابری متجلی خواهد شد؛ درحالی که تداوم دولت آقای روحانی با نظارت موشکافانه رقبای سیاسی ایشان همراه خواهد بود و مانع از تحقق فساد در مقیاس‌های ذکرشده خواهد شد.»

این اقتصاددانان حتی به تحلیل سیاست خارجی نیز روی آورده و مدعی شده بودند که «اگر در دولت دوازدهم رقبای اصلی آقای روحانی، دولت را به‌دست گیرند، بهانه کافی به دشمنان اصلی کشورمان ـ یعنی محافظه‌کاران در ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی ـ خواهد داد تا ائتلاف جدیدی را با امنیتی‌سازی مجدد کشورمان در سطح بین‌المللی تشکیل دهند، چنین وضعیتی بی‌گمان هزینه‌های بس سنگینی را متوجه رفاه عموم مردم و به‌ویژه گروه‌های کم‌درآمد و محروم جامعه خواهد کرد.»

۱۶۳ اقتصاددان مذکور برنامه‌های رقبای آقای روحانی را «شتابزده، بی‌مطالعه و غیرکارشناسی» خوانده و هشدار داده بودند که این برنامه‌ها «می‌تواند به انفجار تورمی بینجامد و معضلات اقتصادی کنونی کشور و نابرابری بین اغنیا و طبقات تهیدست را تشدید کند که حاصل آن رشد آسیب‌های اجتماعی و در پی آن رخ نمودن بحران‌های اجتماعی و سیاسی و اشکال مختلف ناامنی در کشور خواهد بود.»

آن‌ها نوشته بودند که «اکنون اقتصاد ایران در آستانه اعتماد به دولت و روشن کردن موتورهای اصلی خود قرار گرفته است، بیم آن می‌رود که هرگونه تغییر در سطح سیاستگذاران ارشد کشور، این رشته نازک اعتماد را بگسلد و اقتصاد را برای چند سال دیگر در اغما فرو ببرد.»

در پایان این نامه آمده بود: «ما در آستانه انتخاب بین دو دولت، دو سیاست یا دو فرد قرار نداریم، ما در آستانه انتخاب بین عقلانیت یا احساسات هیجانی، انتخاب بین تداوم یک جامعه کودک‌واره یا عبور به یک جامعه بالغ و نهایتاً انتخاب بین یک جامعه توسعه‌نیافته یا حرکت شتابان به‌سوی توسعه قرار داریم. انتخاب امروز ما انتخاب میان دو فرد یا دو شعار یا دو قول‌وقرار نیست، انتخاب میان ماندن در گذشته و تکرار آن یا عبور به آینده است.»

لازم به ذکر است که پس از رأی آوردن حسن روحانی در انتخابات سال ۱۳۹۶ تمام وعده‌های این اقتصاددانان به‌عکس محقق شد: تورم چندبرابر شد و رکورد ۸۰ساله ایران را زد، نرخ ارز ۸برابر شد، تحریم‌ها تشدید شد، تراز تجاری کشور منفی شد، بزرگ‌ترین مفاسد اقتصادی تاریخ با رانت ۴۲۰۰تومانی توزیع شد و…،
اما اقتصاددانان مذکور حاضر به اظهارنظر درباره علت حمایت خود از حسن روحانی و معکوس بودن وعده‌هایشان نشدند.

اکنون در شرایطی که دولت سیزدهم با گذشت ۱۰ ماه همچنان در حال آواربرداری میراث دولت قبل در اوضاع آشفته اقتصادی کشور است، بیش از ۴۰ تن از آن اقتصاددانان حامی حسن روحانی به‌اضافه تعدادی از مدیران دولت قبل در نامه‌ای نسبت به وضعیت اقتصادی کشور هشدار داده‌اند.

محور این نامه انتقاد از شرایط اقتصادی کشور در دهه گذشته است، یعنی دوره‌ای که دولت حسن روحانی بر سر کار بود و این اقتصاددانان حامی آن بودند.

در زیر اسامی اقتصاددانانی که در سال ۱۳۹۶ از حسن روحانی حمایت کرده بودند یا در دولت گذشته عهده‌دار سمت بودند و اکنون در بیانیه‌ای از شرایط اقتصادی کشور انتقاد کرده‌اند، آورده شده است:

ضیاءالدین کیاالحسینی

محمد حسینی

بهرام سحابی

بهروز هادی زنوز

پرویز محمدزاده

تقی ابراهیمی

جعفر عبادی

جهانمیر پیش‌بین

حجت‌الله میرزایی

حسن تحصیلی

حسین اصغرپور

حسین صادقی صقدل

زهرا کریمی

سعید عیسی‌زاده

سهراب دل‌انگیزان

عباس عصاری آرانی

عبدالعلی منصف

عبدالمجید آهنگری

علی صادقی تهرانی

علی قنبری

لطفعلی بخشی

علی مزیکی

مهدی پازوکی

مجتبی باقری

محمد ستاری‌فر

محمدحسین شریف‌زادگان

محمدرضا یوسفی

محمدباقر بهشتی

محمود اولاد

محمود ختایی

مراد راهداری

مرتضی افقه

مرتضی چینی‌چیان

مصطفی شریف

مهدی تکیه

مهدی خداپرست

مهدی مصطفوی

مینو امینی

ناصر الهی

نعمت‌الله اکبری

هوشنگ شجری

یدالله دادگر.

انتهای پیام/+

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)