تبادل ارز روسیه و چین بیش از 1000 درصد افزایش یافت/ حذف دلار از مبادلات دوجانبه

روسیه و چین در حالی به حذف دلار آمریکا از تجارت دوجانبه خود ادامه می‌دهند که ارزش مبادله ماهانه روبل و یوان طی سه ماه گذشته ۱۰۶۷ درصد افزایش یافته و به حدود ۴ میلیارد دلار رسیده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، روسیه و چین در حالی به حذف دلار آمریکا از تجارت دوجانبه خود ادامه می‌دهند که ارزش مبادله ماهانه روبل و یوان طی سه ماه گذشته ۱۰۶۷ درصد افزایش یافته و به حدود ۴ میلیارد دلار رسیده است.

بر اساس محاسبات بلومبرگ، حدود ۲۵٫۹۱ میلیارد یوان یا ۳٫۹ میلیارد دلار تا کنون در ماه مه در بازار نقدی مسکو با روبل مبادله شده است که در مقایسه با حجم ثبت شده در فوریه، زمانی که روسیه عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد، ۱۲ برابر افزایش نشان می‌دهد.

این افزایش همزمان با بالارفتن ارزش روبل به بالاترین سطح خود طی پنج سال اخیر در برابر یوان و دلار آمریکا صورت گرفته است.

مذاکرات روسیه و هند برای حذف دلار از تجارت دوجانبهروس‌ها به سرعت در حال حذف دلار و یورو و استفاده از یوان هستند

در عین حال، گزارش‌ها حاکی است که حجم مبادلات ارزی دلار و روبل به پایین‌ترین سطح خود در یک دهه گذشته رسیده است.

ارزش روبل بین اوایل ماه مارس تا اواخر ماه مه ۱۱۸ درصد در برابر دلار افزایش یافت، حتی در شرایطی که اکثر معامله‌گران به دلیل کنترل سرمایه و فروش اجباری دلار استفاده از این جفت ارز را کنار گذاشتند.

یوری پوپوف، استراتژیست نرخ ارز در اسبربانک روسیه، طی اظهاراتی گفت: بازیگران اصلی در بازار یوان-روبل، شرکت‌ها و بانک‌ها هستند، اما علاقه فزاینده‌ای از سوی سرمایه‌گذاران خرد نیز وجود دارد.

وی افزود: حجم (این مبادلات) در بازار نقدی بورس مسکو افزایش یافته است. این امر به دلیل نگرانی‌های ناشی از تحریم و همچنین قصد روسیه و چین برای تشویق به استفاده از ارزهای ملی در تجارت دوجانبه صورت گرفته است.

خروج دسته جمعی برندهای بین‌المللی از روسیه پس از تحریم ‌های شدید، شرکت های این کشور را وادار کرده است که به کالاهای چینی روی آورند تا جایگزین واردات غربی کنند.

در عین حال، یوان چین ممکن است به نیروی جدیدی برای بین المللی شدن دست پیدا کند، درست زمانی که تنش های فزاینده بین واشنگتن و پکن این روند را کند می‌کند.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)