تصمیم اوپک‌پلاس برای افزایش تولید نفت به‌منظور جبران نفت ممنوع شده روسیه

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آنها، موسوم به ائتلاف اوپک پلاس توافق کردند که تولید خود را به منظور کاهش قیمت‌ها و جبران نفت ممنوع شده روسیه افزایش دهند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آنها، موسوم به ائتلاف اوپک پلاس، روز پنجشنبه توافق کردند که تولید خود را به منظور کاهش قیمت‌ها و جبران نفت ممنوع شده روسیه افزایش دهند.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده در وب سایت اوپک پلاس، این ائتلاف تولید خود را به میزان ۶۴۸۰۰۰ بشکه در روز یا ۰٫۷ درصد از تقاضای جهانی در ماه های ژوئیه و اوت افزایش خواهد داد.

این در حالی است که در طرح اولیه گفته شده بود این گروه تا پایان ماه سپتامبر هر ماه ۴۳۲۰۰۰ بشکه در روز به تولید خود اضافه خواهد کرد.

گرانی بی‌سابقه نفت آمریکایی‌ها را راهی عربستان کرد/ تشدید فشار برای افزایش تولید نفتائتلاف اوپک احتمالاً افزایش تولید نفت را در ماه ژوئیه ادامه می‌دهد

این تصمیم احتمالاً علامتی است از تمایل عربستان سعودی و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس برای تولید بیشتر پس از ماه‌ها فشار غرب به منظور رفع کمبود انرژی جهانی که به دلیل تحریم های روسیه بدتر شده است.

بر اساس برآوردهای صنعت جهانی نفت، فشار اقتصادی فزاینده می تواند تولید روسیه، دومین صادرکننده بزرگ نفت جهان را بین ۲ تا ۳ میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

این کشور قبلاً کمتر از هدف تعیین شده توسط اوپک پلاس یعنی ۱۰٫۴۴ میلیون بشکه در روز در ماه آوریل تولید می کرد و تولید آن حدود ۹٫۳ میلیون بشکه در روز بود.

تحلیلگران رویترز می گویند که افزایش واقعی تولید ناچیز خواهد بود چرا که اکثر اعضای اوپک به جز عربستان سعودی و امارات متحده عربی در حال حاضر اندازه ظرفیت خود تولید می کنند.

بر اساس این گزارش، علیرغم تصمیم به افزایش تولید، قیمت نفت افزایش یافت، به طوری که شاخص برنت با قیمت ۱۱۸ دلار در هر بشکه معامله شد و نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در ساعت ۱۶:۰۰ به وقت گرینویچ به سمت ۱۱۷ دلار حرکت کرد.

در اوایل سال جاری میلادی، نفت خام به بالاترین قیمت خود از سال ۲۰۰۸ تا کنون افزایش یافت و به ۱۴۷ دلار در هر بشکه رسید.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)