رکوردشکنی قیمت بنزین در آمریکا به سطح تاریخی 5 دلار در هر گالن

متوسط قیمت بنزین در آمریکا در روز شنبه برای اولین‌بار در تاریخ این کشور به ۵ دلار در هر گالن رسید.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از فایننشال تایمز، متوسط قیمت بنزین در آمریکا در روز شنبه برای اولین‌بار در تاریخ این کشور به ۵ دلار در هر گالن رسید و فشار تورم را که به بالاترین رقم طی دهه‌های گذشته رسیده است، افزایش داد. قیمت بنزین هزینه سیاسی بالایی برای دولت بایدن دارد.

گزارش انجمن اتومبیل آمریکا در مورد بنزین ۵ دلاری بدین معناست که قیمت بنزین در آمریکا دوسوم نسبت‌به سال گذشته افزایش یافته و از زمان روی کار آمدن دولت بایدن بیش‌از ۲ برابر شده‌است.

افزایش قیمت انرژی نقش مهمی در ادامه روند افزایش تورم دارد که بازهم در ماه مه تسریع شده و درحال‌حاضر با سریع‌ترین سرعت از دسامبر ۱۹۸۱ بالا می‌رود. جدیدترین شاخص قیمت مصرف‌کننده در آمریکا که در روز جمعه منتشر شد نشان می‌دهد قیمت‌ها ۱ درصد نسبت‌به ماه قبل و ۸٫۶ درصد نسبت‌به همین زمان در سال گذشته افزایش‌یافته است.

افزایش قیمت مصرف کننده در آمریکا طی ماه میقیمت بنزین در آمریکا بازهم رکورد زد

دولت بایدن بارها ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه را مقصر این شرایط اعلام کرده و عقیده دارد حمله روسیه به اوکراین دلیل اصلی افزایش شدید قیمت نفت خام و به‌دنبال آن بالا رفتن هزینه سوخت بوده‌است.

شاخص نفت خام برنت از زمان حمله روسیه به اوکراین به بیش‌از ۱۲۰ دلار در هر بشکه رسیده و افزایش شدیدی نسبت‌به پایین‌ترین رقم ۱۰ دلار در هر بشکه در اوج همه‌گیری کرونا در ۲ سال گذشته داشته‌است.

کاخ‌سفید در ماه‌های اخیر مقادیر بالایی نفت از ذخایر استراتژیک فدرال آمریکا آزاد کرده تا کمبود نفت در بازار را از بین برده و قیمت آن را پائین بیاورد. آمریکا همچنین از عربستان و سایر کشورهای عضو اوپک پلاس درخواست افزایش تولید کرده‌است.

کاخ‌سفید یک عامل دیگر در افزایش قیمت نفت و بنزین را عدم تمایل شرکت‌های نفتی آمریکا برای حفاری می‌داند.

قیمت ۵ دلار در هر گالن برای بنزین در آمریکا که برابر با ۱٫۲۶ یورو در هر لیتر می‌شود، هنوز هم پائین‌تر از قیمت بنزین در انگلیس در روزهای اخیر است که به ۱٫۸۳ یورو در هر لیتر رسیده‌است.

انتهای پیام/۲۳

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)