تورم در منطقه یورو به بالاترین رقم از زمان ایجاد پول واحد اروپایی رسید

تورم سالیانه در ۱۹ کشور اتحادیه اروپا که از ارز یورو استفاده می‌کنند در ماه مه به رکورد ۸.۱ درصد رسید که از زمان ایجاد این واحد پولی در ۱۹۹۹ بی‌سابقه است.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از نیویورک‌تایمز، اداره آمار اروپا اعلام کرد تورم در منطقه یورو در ماه مه به بالاترین رقم از زمان ایجاد این واحد پولی در ۱۹۹۹ رسیده‌است. قیمت بالای انرژی و مواد غذایی درنتیجه‌ جنگ روسیه در اوکراین همچنان بر اقتصاد منطقه تاثیر گذاشته و احتمال رکود را بالا می‌برد.

تورم سالیانه در ۱۹ کشور اتحادیه اروپا که از ارز یورو استفاده می‌کنند در ماه مه به رکورد ۸٫۱ درصد رسید. این رقم در ماه قبل برابر با ۷٫۴ درصد بود. قیمت‌ها برای دهمین ماه پیاپی روبه‌افزایش هستند و هیچ نشانه‌ای از تثبیت قیمت‌ها دیده نمی‌شود. تورم قیمت مصرف‌کننده در آمریکا هم به ۸٫۳ درصد رسیده‌است.

کمیسیون اروپا اخیراً پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی را تا ۲٫۷ درصد در سال جاری میلادی پائین آورده‌است. این رقم قبلا در زمستان ۴ درصد پیش‌بینی‌شده بود. این کمیسیون متوسط نرخ تورم را برای سال جاری ۶٫۸ درصد تخمین می‌زند.

اتحادیه اروپا واردات دریایی نفت از روسیه را ممنوع کردهشدار آلمان در مورد فروپاشی یکپارچگی اتحادیه اروپا بر سر تحریم‌های روسیه

تعداد روزافزونی از اقتصاددان‌ها هشدار داده‌اند اروپا قبل‌از پایان سال جاری میلادی وارد یک رکود شدید می‌شود.

بانک مرکزی اروپا در پاسخ به افزایش تورم اعلام کرده دوره نرخ منفی بهره تا سپتامبر پایان می‌یابد.

هزینه انرژی بزرگ‌ترین عامل افزایش تورم بوده‌است. قیمت انرژی در ماه مه ۳۹٫۲ درصد نسبت‌به سال گذشته افزایش داشت. قیمت مواد غذایی فرآوری شده و تنباکو هم ۷ درصد بالا رفته‌است.

سران اروپا در روز سه‌شنبه برای ممنوعیت واردات نفت از روسیه به توافق رسیدند. اقتصاددان‌ها عقیده دارند این اقدام بیش‌از پیش خانواده‌ها و صنایع اروپایی را با افزایش قیمت‌ها تحت فشار قرار می‌دهد.

تورم در آلمان، بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا بیشترین افزایش را داشته و به ۸٫۷ درصد رسیده‌است. تورم در فرانسه به ۵٫۸ درصد، در اسپانیا به ۸٫۵ درصد و در ایتالیا به ۷٫۳ درصد رسیده‌است.

افزایش هزینه انرژی بیشترین تاثیر را بر کشورهای نزدیک به مرز روسیه گذاشته‌است. تورم در استونی که واردات گاز از روسیه را متوقف کرده ۲۰٫۱ درصد نسبت‌به سال گذشته افزایش داشته‌است. تورم در لیتوانی به ۱۸٫۵ درصد و در لتونی به ۱۶٫۴ درصد رسیده‌است.

انتهای پیام/۱۰۹

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)