اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

توسعه تولید گاز عراق به مانع اختلافات داخلی خورده است

طرح‌های صادرات گاز کردستان عراق به خاطر اختلاف بین حزب دموکرات و حزب اتحادیه میهنی متوقف شده است.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق توانایی این منطقه برای صادرات گاز را جایگزینی برای عرضه گاز روسیه می‌داند. اما اختلاف بین دو حزب این منطقه این طرح را به یک رؤیا تبدیل کرده‌است.
درحالی‌که حزب سیاسی بارزانی این پروژه را به‌عنوان راه‌حلی برای نگرانی‌های اروپا در مورد عرضه گاز معرفی می‌کند، شریک منطقه‌ای آن جلوی صادرات را گرفته و ادعا می‌کند این کار مانع مذاکرات با شرکت‌ها و خریداران احتمالی می‌شود.
همه این تنش‌ها در شرایطی اتفاق افتاده که اقلیم کردستان عراق حتی برای تامین نیازهای خود هم گاز کافی در اختیار ندارد و با قطع روزانه برق مواجه است.
درگیری‌های بین حزب دمکرات کردستان (KDP) به رهبری بارزانی و حزب اتحادیه میهنی کردستان (PUK) اخیراً به‌خاطر مسئله گاز و پس‌از معرفی یک کاندیدا از طرف حزب دموکرات برای ریاست‌جمهوری عراق شدت گرفته‌است. این موقعیت از گذشته در اختیار کردهای حزب اتحادیه میهنی بوده‌است.

اقتصاد عراق به سطح قبل‌ از بحران کرونا بازمی‌گرددعراق کنترل بیشتر چین بر میادین نفتی خود را رد کرد

به‌این‌ترتیب طرح‌های صادرات گاز کردستان متوقف‌شده و ضربه سختی به برنامه‌های این اقلیم برای افزایش درآمد انرژی و همچنین کاهش فشار بر بازارهای جهانی به‌خاطر کمبود عرضه گاز زده است.
این اختلافات ثبات در شمال عراق را در شرایطی که هر دو حزب حاکم نیروهای امنیتی مخصوص به خود را دارند تضعیف می‌کند.
دو میدان بزرگ گازی عراق در منطقه کردستان قرار دارند. میادین گازی خورمور و چمچمال روزانه حدود ۴۵۰ میلیون فوت‌مکعب گاز در منطقه اتحادیه میهنی کردستان تولید می‌کنند.
راحت‌ترین راه برای ارسال گاز عراق به خارج از کشور از سمت شمال و از طریق زمین‌های تحت کنترل حزب دموکرات عراق به ترکیه است.
حرف از صادرات گاز کردستان در شرایطی به میان آمده که این منطقه با کمبود برق مواجه است. از ۱۳ نیروگاه برق کردستان ۵ نیروگاه گازسوز هستند و تنها با ۵۰ تا ۷۰ درصد از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند. بنابراین به‌نظر می‌رسد توسعه داخلی میادین گازی اولویت اول است.
انتهای پیام/۳۲

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)