برنامه ریزی برای تولید 8 میلیون تن گندم دیم در کشور

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارها میانگین تولید گندم در هر هکتار به دو میلیون تن می‌رسد که ۸ میلیون تن گندم تولید خواهد شد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی امروز در شصت و دومین جلسه ستاد ملی طرح جهش تولید در دیم زارهای کشور، اظهار داشت: این طرح مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است و توسط ایشان پیگیری می شود؛ رسیدن به تولید داخل کاهش وابستگی به واردات کالاهای اساسی و خودکفایی مورد توجه ایشان است که در طرح دیمزارها نیز این موارد وجود دارد.

ساداتی نژاد گفت: با اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارها میانگین تولید گندم در هر هکتار به دو میلیون تن می‌رسد که ۸ میلیون تن گندم تولید خواهد شد.

وی افزود: مبنای تولید زراعی در دنیا به صورت کشت دیم است که با اب سبز انجام می شود اما در کشور ما به فراموشی سپرده شده است.

وزیر جهاد کشاوری ادامه داد: کشت دیم از تخریب محیط زیست و فشار به منابع آبی کشور جلوگیری می کند که اکنون در سیاست های وزارت جهاد کشاورزی نیز قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در سیاست گذاری های کشور جایگزین تناوب کشت به جای ایش مورد توجه است که در این شرایط ۳۰ درصد میزان تولید افزایش یافته و موجب مرغوبیت خاک می شود.

ساداتی نژاد اظهار داشت: سازمان تحقیقات اموزش و ترویج کشاورزی به دانش بنیان ها در بخش دیمزار توجه کند و از تجربه سایر کشورها نیز بهره گیرد؛ بذر مقاوم به خشکسالی و تنش های ابی و افزایش تولید در مزارع دیم از جمله برنامه هایی است که با کمک پهپادها و سامانه های هواشناسی باید برنامه ریزی شود

وی افزود: برای توسعه مکانیزاسیون فعالیهتهای مناسبی انجام وتسهیلات ارزان قیمت و بلاعوض توسط ستاد اجرایی فرمان امام در اختیار بخش کشاورزی قرار گرفته است.

مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: اقدامات ترویجی می تواند فعالیت های یادشده در حوزه کشت دیم را تثبیت کند.

ساداتی نزاد خطاب به عارف نوروزی سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام که در اینجلسه حضور داشت گفت: چهار میلیون هکتار به ستاد اجرایی فرمان امام هست که اجرای طرح دیم در ۱۸ استان دارد به ۵٫۲ میلیون هکتار افزایش دهد که ما نیز در ان مشارکت کرده و سهم خود را افزایش می دهیم تا طرح افزایش تولید محصولات دیم زودتر به نتیجه برسد.

وی تاکید کرد: در شرایطی که دنیا در بحران تامین امنیت غذایی قرار دارد توسعه دیم زارها می تواند به افزایش تولید محصولات کشاورزی کشور کمک کند.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)