اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

ثبت درخواست 94 هزار مجوز کسب و کار در درگاه ملی مجوزها از ابتدای سال

براساس بررسی‌های صورت گرفته از تاریخ ششم فروردین ماه تا ۲۱ خرداد سال ۱۴۰۱ در مجموع ۹۵ هزار و ۳۰۱ درخواست مجوز در درگاه ملی مجوزها ثبت شده که از این تعداد ۲۲ هزار و ۷۸۹ مجوز صادر شده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، چند سالی است که وضعیت نامطوب کشور در حوزه کسب و کارها مورد توجه قرار گرفته و کلید واژه تسهیل فضای کسب و کار شنیده می‌شود. بحث صدور مجوزها یکی از مراحلی است که کسب و کارها همواره از آن شکایت دارند چرا که زمان زیادی را باید منتظر بمانند و گاها دستگاه‌ها تصمیمات سلیقه‌ای در این خصوص می‌گیرند.

از جمله راهکارهایی که از اواخر سال گذشته در حوزه تسهیل دریافتمجوزهای کسب و کار پیگیری شد، شفاف‌سازی شرایط مجوزها به منظور حذف امضاهای طلایی بود که به گفته وزارت اقتصاد این مرحله در خصوص مجوزهای بسیاری از دستگاه‌ها انجام شده است.

پس از آن اعلام شد که همه دستگاه‌های مرجع صادرکننده مجوز باید به درگاه ملی مجوزها متصل شوند که در نتیجه این فرآیند در زمان حاضر بسیاری از دستگاه‌های دولتی به این سامانه متصل شدند و اخیرا نیز فرآیند شفاف‌سازی مجوزها و اتصال شهرداری‌ها نیز آغاز شده است.

براساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مرکز تسهیل مجوزهای کسب و کار، از تاریخ ششم فروردین ماه تا ۲۱ خرداد سال ۱۴۰۱ در مجموع ۹۵ هزار و ۳۰۱ درخواست ثبت شده که از این تعداد ۲۲ هزار و ۷۸۹ مجوز صادر شده است. به گفته وزیر اقتصاد حدود ۵۰ درصد از درخواست کنندگان دچار نقص مدارک هستند و به همین دلیل ادامه فرآیند دریافت مجوز آنها منوط به تکمیل مدارک خواهد بود.

در بین دستگاه‌های مرجع صدور مجوزهای کسب و کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بالاترین تعداد درخواستی با ۵۶ هزار و ۴۸۱ مجوز را داشته که ۲۱ هزار و ۵۶۱ (۳۸ درصد) مجوز را صادر کرده است. نکته قابل توجه اینکه وزارت کار که مرجع صدور مجوزهای مربوط به کسب و کارهای خانگی نیز هست تاخیر در صدور مجوزها مربوطه نداشته است.

لازم به ذکر است که وزارت راه از میان سه هزار و ۹۰۷ درخواست مجوز تنها ۳۶ مجوز را صادر کرده و در خصوص ۶۷۹ مجوز دیگر، نسبت به زمان تعیین شده تاخیر دارد.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)