جزئیات آمار تجارت 2 ماهه 1401 منتشر شد/ جهش 30درصدی ارزش تجارت خارجی کشور

بر اساس آمارهای تجارت خارجی، ارزش واردات ۲۵ درصد و ارزش صادرات کشور در ۲ ماه نخست سال حدود ۳۷ درصد رشد داشته است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نگاهی به آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد، صادرات کالاهای غیرنفتی کشور در دو ماه نخست امسال هشت میلیارد و ۵۱۶میلیون دلار بوده و واردات نیز هشت میلیارد و ۱۱۵میلیون دلار که با پیشی گرفتن صادرات از واردات تراز تجاری کشور مثبت ۴۰۱میلیون دلار شده است.

طی این دو ماه ۲۲ میلیون و ۱۹۶ هزار تن کالا به ارزش ۱۶ میلیارد و ۶۳۱ میلیون دلار تجارت کشورمان در حوزه غیرنفتی بوده که ۳۱ درصدافزایش نسبت به دو ماهه سال ۱۴۰۰ داشته است. سهم صادرات ۱۷ میلیون و ۱۴ هزار تن به ارزش ۸ میلیارد و ۵۱۶ میلیون دلار بود که ۳۷ درصد از لحاظ ارزش افزایش پیدا کرده و از لحاظ وزن تغییر حدود یک و ۶ دهم درصدی داشته، واردات ما هم ۵ میلیون و ۱۸۲ هزار تن کالا به ارزش ۸ میلیارد و ۱۱۵ میلیون دلار بوده که ۲۴ درصد از لحاظ ارزش افزایش پیدا کرده و حدود ۳ و نیم درصد هم از لحاظ وزن کاهش داشته است. این تفاوت همانطور که گفته شد ما به التفاوت بین صادرات و واردات، صادرات جلوتر بوده بنابراین ۴۰۱ میلیون دلار تراز تجاری کشورمان مثبت شده است.

لازم به ذکر است، کشور چین با دو میلیارد و ۷۲۰ میلیون دلار مقصد اول کالا‌های صادراتی ایران بوده امارات با یک میلیارد و ۵۲۰ میلیون دلار دوم و عراق با یک میلیارد و ۳۱۲ میلیون دلار کشور سوم و ترکیه با ۷۶۶ میلیون دلار چهارم و هند با ۲۹۰ میلیون دلار پنجمین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی بوده است، بر اساس اعلام گمرک ایران، عراق از رتبه دوم به سوم تنزل یافته و هند از جایگاه ششم و هفتم به در جایگاه پنجم قرار گرفته است و امارات هم جایگاه دوم را به جای عراق کسب کرده است. در حوزه خرید کالا‌ها و واردات، امارات با دو میلیارد و ۲۴۷ میلیون دلار در رتبه نخست قرار گرفته است، چین با دو میلیارد و ۱۱۷ میلیون دلار، ترکیه با ۸۷۵ میلیون دلار، هند با ۳۴۰ میلیون دلار و روسیه با ۳۱۹ میلیون دلار در رتبه های بعدی قرار گرفتند در دو ماهه امسال کشورهای هند و روسیه جایگزین آلمان و سوئیس در ۵کشور نخست خرید ایران قرار گرفتند. را در این تغییرات گرفته اند.

همانطور که اشاره شد، بر اساس آمارهای تجارت خارجی، طی ۲ ماه نخست سال، ارزش واردات ۲۵ درصد و ارزش صادرات کشور حدود ۳۷ درصد رشد داشته است. در حوزه صادرات غیر نفتی شاهد رشد قابل توجه قیمت کامودیتیها از جمله محصولات فلزی، مواد پتروشیمی، فرآوردهای نفتی و… بودیم. بر این اساس با توجه به افزایش نرخ بسیاری از کالاهای پایه مثل محصولات نفتی و پتروشیمی، ارزش صادرات کشور در ۲ ماه نخست سال نیز با وجود اینکه به لحاظ وزنی تغییر چشم گیری نداشته، به لحاظ ارزی با رشد ۳۷ درصدی مواجه شده است. در حوزه صادرات ۱۰ رقم اول صادراتی کشور پروپان مایع با ۶۳۷ میلیون دلار، روغن سبک با ۶۴۶ میلیون دلار، اوره ۵۸۹ میلیون دلار، متانول با ۴۷۱ میلیون دلار، پلی اتیلن ۳۷۱ میلیون دلار، گاز طبیعی مایع شده ۳۶۹ میلیون دلار، بوتان مایع ۳۱۶ میلیون دلار، قیر ۲۶۰ میلیون دلار، کاتد مس ۲۵۲ میلیون دلار و شمش فولادی و آهنی ۲۴۴ میلیون دلار بوده است که این ۱۰ رقم با ۴ میلیارد و ۱۹۰ میلیون دلار ۴۹ درصد کل صادرات دو ماهه کشور را به خود اختصاص داده اند.

از طرف دیگر، در حوزه واردات با وجود کاهش ۳٫۳ درصدی به لحاظ وزنی، شاهد رشد ۲۴ درصدی ارزش کالاهای وارداتی در ۲ ماه نخست سال بوده ایم. با توجه به اینکه ۵ قلم کالای اساسی، ارز برترین کالاهای کشور هستند و در ماههای اخیر این اقلام نیز با افزایش نرخ مواجه شده‌اند، به نظر میرسد بحث افزایش ارزش دلاری واردات در ۲ ماه نخست سال نیز از محل افزایش نرخهای جهانی قابل تفسیر باشد.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)