جزئیات تقلای رهبران 17 کشور دنیا برای کنترل تورم 2 تا 70 درصدی

رهبران ۱۷ کشور جهان برای مقابله با تورم و گرانی ۲ تا ۷۰ درصدی اقداماتی از جمله ارائه یارانه های مستقیم به مردم و شرکت ها، افزایش نظارت ها بر بازار، اعمال محدودیت های صادراتی و کاهش مالیات ها و تعرفه ها را درنظرگرفته اند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از واشنگتن پست، درحالی که جنگ اوکراین به همراه شیوع کرونا زنجیره های عرضه را مختل کرده است قیمت غذا، سوخت و مواد اولیه مهم در سراسر جهان رو به افزایش گذاشته است. بانک های مرکزی برای کنترل تورم در خط مقدم قرار دارند اما بیش از آن ها، دولت ها هستند که ازعواقب این مشکل می ترسند و برای حل آن اشتیاق دارند.

در فرانسه افزایش قیمت سوخت همه را تحت فشار قرار داده است. در انگلیس مقامات دولتی هشدار داده اند رشد فزاینده قیمت مواد غذایی ادامه خواهد یافت که فاجعه ای برای هزینه های زندگی در این کشور محسوب می شود. در آمریکا دولت جو بایدن گام هایی را برای توقف گرانی بنزین تا پیش از سر رسیدن انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر برداشته است.

در ادامه این مطلب به اقدامات انجام شده برای کنترل تورم در برخی کشورها اشاره می کنیم.

آمریکا

نرخ تورم ۸٫۳ درصد

مداخله حداکثری دولت برای کنترل تورم تا پیش از انتخابات میان دوره ای کنگره

اقدامات ضد تورمی بایدن بر بنزین، مواد غذایی و خودرو متمرکز بوده است. او برای کنترل قیمت در پمپ بنزین ها برنامه برداشت روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت از ذخایر استراتژیک آمریکا طی شش ماه را به اجرا گذاشته است و همچنین قانون ممنوعیت فروش بنزین حاوی مقادیر بالای اتانول را که برای حمایت از محیط زیست وضع شده بود معلق کرده است. به علاوه قرار است ۱ میلیارد دلار برای کمک به صنایع فرآوری گوشت که در اثر کرونا آسیب دیده اند پرداخت شود و دستوراتی برای تسریع در انتقال غلات، سویا و کود شیمیایی از طریق خطوط ریلی صادر شده است .

دولت بایدن همچنین ساعات کار بنادر را افزایش داده و با هدف تسریع در تخلیه کالاهای وارداتی اعلام کرده کشتی هایی را که در تخلیه بار خود تاخیر کنند جریمه می می کند. کاخ سفید امید دارد با این اقدامات جریان ورود کالاها به آمریکا افزایش پیدا کند.

دولت آمریکا همچنین امید دارد با پرداخت دلار به کنترل تورم کمک کند. مبالغ اضطراری که برای کمک به اوکراین اختصاص داده شده است شامل کمک به مقابله با کمبود مواد غذایی ناشی از جنگ است. بر اساس قانون وضع شده در کنگره ده ها میلیارد دلار برای تشویق و افزایش انگیزه تولیدکنندگان صنعتی به تولید بیشتر و همچنین تقویت زنجیره های توزیع اختصاص یافته است. بایدن همچنین افزایش مالیات بر ثروتمندان و افزایش بودجه مقابله با تغییرات آب و هوایی را مد نظر قرار داده است. به رغم همه تقلاهای او باید گفت نظرسنجی ها نشان می دهد این همه اقدامات برای حفظ موقعیت دموکرات ها در کنگره طی انتخابات ماه نوامبر کافی نخواهد بود.

کانادا

نرخ تورم ۶٫۸ درصد

مداخله حداقلی با بدترین نتایج

درحالی که برخی دولت های محلی کانادا اقداماتی برای کمک به خانواده ها در برابر گرانی اجاره خانه انجام داده اند دولت مرکزی جاستین ترودو در برابر هرگونه اقدامی که ممکن است تقاضا را افزایش دهد و تورم را بیشتر از این بالا ببرد محتاط بوده است. یکی از گروه های هدف حمایت دولت فدرال افراد بدون مسکن هستند که به دلیل گرانی خانه ها نتوانسته اند سرپناهی برای خود دست و پا کنند. برای مثال برخی معافیت های مالیاتی برای جوانان کانادایی درنظر گرفته شده است تا پول کافی برای اجاره خانه داشته باشند.

اما یک اقتصاددان کانادایی گفت: در حالی که قیمت بنزین با افزایش دو رقمی مواجه شده است باید گفت ما در وضعیت آرامش قبل از طوفان قرار داریم.

برزیل

نرخ تورم ۱۲٫۲ درصد

تقلا برای کنترل قیمت بنزین پیش از انتخابات ریاست جمهوری

نفت گران بر درد و رنج های بزرگترین سیستم مالی آمریکا لاتین افزوده است. شرکت نفتی دولتی پتروبراس برای دومین بار از ماه مارس هزینه های خود را افزایش داده که این مسئله با انتقاد بولسونارو رئیس جمهور برزیل مواجه شده است. وی که انتخابات ریاس جمهوری ماه اکتبر را در پیش دارد درصدد است مدیرعامل شرکت پتروبراس را برکنار کند و تغییرات مدیریتی زیادی را در این شرکت و زیرمجموعه های آن انجام دهد. درحالی که تورم می تازد و دستمزدها از آن عقب می مانند رئیس جمهور برزیل از حقوق های بالای مدیران پتروبراس انتقاد می کند و مجموعه ای از اقدامات را برای کنترل قیمت ها به اجرا می گذارد.

درابتدا مالیات بر گازوئیل و اتانول کاهش داده شد و اکنون قانونی در کنگره در دست بررسی است که وضع مالیات از سوی دولت های محلی بر برخی کالاها مثل بنزین را محدود می کند. همچنین برنامه ای برای کمک ۳۲٫۴ میلیارد دلاری به خانوارهای طبقه متوسط به اجرا گذاشته شده است. وزارت دارایی اکنون تحت فشار است تا منابع لازم برای ارائه کمک های یارانه ای دولت را فراهم کند. اگرچه این کمک ها می تواند نقدی نباشد اما مقامات بانک مرکزی هشدار می دهند چنین اقدامات مالی می تواند به بدترشدن اوضاع در برزیل منجر شود.

مکزیک

نرخ تورم ۷٫۶۸ درصد

پیمانی با شرکت های بزرگ برای مهار گرانی

مقامات مکزیک درحال مذاکره بر سر توافقی با شرکت های بزرگ هستند تا قیمت کالاهایی که بیشتر خانوارهای مکزیکی مصرف می کنند را افزایش ندهند. از جمله مفاد این توافق آن است که قیمت کالاهایی مثل ذرت و برنج طی شش ماه آینده و صرف نظر از قیمت های جهانی، افزایش داده نشود.

در مقابل، دولت مشوق هایی را به این شرکت ها می دهد از جمله این که تعرفه ها را برای آن ها کاهش می هد و از هزینه های پوشش بیمه ای شان می کاهد. تشویق کشاورزان به کشت محصولات مهم غذایی مثل غلات نیز از جمله برنامه های دولت مکزیک برای کنترل تورم مواد غذایی است.

آرژانتین

نرخ تورم ۵۸ درصد

گیرافتاده بین صندوق بین المللی پول و تنگنای سیاست

مقامات آرژانتینی سعی دارند تورم فزاینده در این کشور را با مجموعه سیاست های نامتعارفی در بخش بیمه کنترل کنند. این درحالی است که کشمکش های سیاسی اعتماد عمومی به البرتو فرناندز رئیس جمهور کنونی را کاهش داده است . اقداماتی مثل فریز کردن دارایی ها، کنترل ارزهای خارجی و سیاست انقباض مالی نتوانسته است مانع رکودشکنی تورم ماهانه طی ۲۰ سال گذشته شود.

اختلافات درون دولت بر سر سیاست های مالی باعث کاهش اعتبار دولت نزد فعالان اقتصادی شده است. علاوه بر تورم مواد غذایی دولت فدرال مجبور است به توافق با صندوق بین المللی پول عمل کند که بر اساس آن باید قیمت برق مصرفی مردم را افزایش دهد. این کار می تواند نرخ تورم در این کشور را بیش از پیش افزایش دهد. اقتصاددان ها هشدار می دهند نرخ تورم ۱۲ ماهه در آرژانیتن به ۶۰ درصد خواهد رسید.

چین

نرخ تورم ۲٫۱ درصد

مداخله حداکثری برای حل ریشه ای مشکل، محدودیت های کرونایی اوضاع را بدتر کرد

مقامات چینی طی ۱۲ ماه گذشته اقداماتی را برای مقابله با رشد قیمت ها و حمایت از شرکت ها در برابر تورم به ویژه شرکت های کوچک انجام داده اند. افزایش واردات مواد اولیه ای مثل سنگ آهن و آزاد کردن ذخایر دولتی مس، روی و آلومینیوم در این راستا بوده است. در ماه آوریل اعلام شد تعرفه های وارداتی زغال سنگ به صفر کاهش یافته است.

این اقدامات اثرات مثبتی داشته است به طوریکه شاخص قیمت تولیدکننده از رکورد ۲۶ ساله خود عقب نشسته است. با توجه به این که چین یک صادرکننده مهم در دنیا است هرگونه افزایش هزینه های تولید در این کشور به معنای رشد تورم در سطح جهان است.

البته برخورد سخت چین با کرونا و ایجاد محدودیت های شدید در برخی شهرها مثل شانگهای تهدیدی برای کنترل تورم در جهان است. در عین حال اقتصاددان ها انتظار دارند نرخ تورم چین طی ۱۲ ماه آینده از ۲٫۲ درصد فراتر نرود. دولت چین برای کنترل قیمت ها، همچنین نظارت ها و بازرسی ها در بازار را افزایش داده و هشدار داده با سوء استفاده از شرایط موجود و افزایش بی مورد قیمت ها برخورد شدید می کند.

هند

نرخ تورم ۷٫۷۹ درصد

مداخله گری دولت با رویکرد کمک های غذایی

هند دومین کشور پرجمعیت جهان به ویژه با گرانی مواد غذایی مواجه است. تورم خرده فروشی در این کشور به ۸ درصد رسیده که بالاترین رقم طی ۸ سال گذشته است. گرمای شدید هوا و در نتیجه کاهش تولیدات داخلی، اختلال در زنجیره های عرضه و افزایش هزینه های حمل و نقل از جمله مهمترین دلایل رشد تورم خرده فروشی در این کشور است. پیش بینی می شود غذا که نصف هزینه سبد غذایی خانوارها را تشکیل می دهد همچنان به رشد قیمت خود ادامه خواهد داد.

دولت های محلی مالیات بر بنزین و گازوئیل را کاهش داده اند. دولت مرکزی محدودیت هایی را برای صادرات گندم وضع کرده و تعرفه روغن های گیاهی مشابه روغن پالم، دانه سویا و آفتابگردان را کاهش داده است. همچنین برخی محدودیت های وارداتی برداشته شده است. ۸۰۰ میلیون نفر معادل دو سوم جمعیت کشور، ۵ کیلوگرم گندم یا برنج رایگان از دولت دریافت می کنند. همچنین بسته های غذایی در بین فقرا توزیع می شود. با وجود این اقدامات، رشد سریع قیمت ها افراد فقیر در این کشور را به چالش کشیده است.

ژاپن

نرخ تورم ۲٫۱ درصد

کمک مالی ۵۰ هزار ینی به خانوارهای کم درآمد

کشوری که به تورم منفی عادت دارد اکنون با نرخ تورم ۲٫۱ درصدی مواجه شده است. دولت برای کاهش فشار بر شرکت ها و مصرف کنندگان بسته کمک ۶٫۲ تریلیون ینی(۴۸ میلیارد دلار) در نظر گرفته است تا یارانه پرداختی به پالایشگاه ها را از ۲۵ ین در برابر هر لیتر به ۳۵ سنت افزایش داده و کمک هایی را در اختیار شرکت های کوچک و متوسط قرار دهد. همچنین به هر خانواده کم درآمد ۵۰ هزار ین کمک مالی می شود.

اندونزی

نرخ تورم ۳٫۴۷ درصد

روغن پالم و عقب نشینی سیاسی

افزایش قیمت غذا در بزرگترین سیستم مالی آسیای جنوب شرقی درد سری برای یوکو ویدودو رئیس جمهور وقت شده است. به عنوان نمونه، هزینه استحصال روغن دراین کشور طی ماه های اخیر ۴۰ درصد افزایش یافته است. بزرگترین تولیدکننده پالم در دنیا اکنون در تولید روغن خوراکی برای شهروندان خود با مشکل مواجه شده است. این مسئله دولت را واداشت تا صادرات روغن پالم را متوقف کند اما تولیدکنندگان پالم با این اقدام مخالفت کردند و دولت در نهایت مجبور شده است محدودیت های صادراتی روغن پالم را کاهش دهد.

نرخ تورم در اندونزی اکنون به بالاترین رقم طی سه سال گذشته رسیده است. دولت قول داده قیمت بنزین و برق را در کشور افزایش ندهد. از سوی دیگر ۲۷ میلیارد دلار برای ارائه کمک های یارانه ای و کمک به شرکت ها در نظر گرفته شده است.

استرالیا

نرخ تورم ۵٫۱ درصد

کاهش مالیات بر سوخت به نصف

دولت استرالیا برای مقابله با گرانی، مالیات بر سوخت را در این کشور نصف کرده و به ۲۲ سنت در هر لیتر رسانده است. قیمت هر لیتر بنزین اکنون ۱٫۴۱ دلار شده است. همچنین ۲۵۰ دلار به عنوان کمک مالی به ۶ میلیون نفر از افراد کم درآمد اختصاص یافته است و ۴۲۰ دلار نیز به عنوان جبرانی مالیات هزینه های زندگی تا پایان ماه ژوئن به آن ها پرداخت می شود.

عربستان

نرخ تورم ۲ درصد

پایین نگه داشتن مصنوعی ارزش دلار قدرت دولت را تحلیل برده است

کارشناسان انتظار دارند نرخ تورم عربستان در سال جاری میلادی به ۲٫۵ درصد افزایش یابد. با این حال دولت این کشور قدرت مانور چندانی برای مقابله با این نرخ تورم ندارد چرا که سیاست بلندمدت پایین نگه داشتن نرخ ریال در برابر دلار آمریکا بار مالی سنگینی را به خزانه دولت تحمیل کرده است.

بزرگترین سیستم مالی در جهان عرب مجبور شد در سال ۲۰۲۰ نرخ مالیات بر ارزش افزوده را سه برابر کند و به ۱۵ درصد برساند تا بتواند از پس هزینه های شیوع کرونا برآید. به رغم افزایش قیمت نفت اما دولت از افزایش هزینه هایش خودداری کرده است.

ترکیه

نرخ تورم ۷۰ درصد

بیشتر چماق، کمتر هویج

مقامات ترکیه برای مقابله با تورم ۷۰ درصدی رویکردی سه وجهی را در پیش گرفته اند. آن ها قبل از هرچیز بازرسی ها را از خرده فروشان افزایش داده تا مانع بالا بردن بی رویه قیمت مواد غذایی و کالاهای اساسی از سوی آن ها شوند. اقدام دوم، ارائه یارانه برای پایین نگه داشتن کالاهای مصرفی مردم و ارائه وام های با سود پایین ۹ درصدی به شرکت های کوچک است. و اقدام سوم نیز در سطح رسانه ای انجام گرفته است. رسانه های طرفدار دولت مدام این پیام را مخابره می کنند که افزایش قیمت ها جزئی از توطئه علیه دولت رجب طیب اردوغان است.

روسیه

نرخ تورم ۱۶٫۷ درصد

پیش بینی تورم ۲۳ درصدی تا پایان ۲۰۲۲

روسیه حتی پیش از حمله به اوکراین با تورم صعودی روبرو بود. با وضع تحریم های آمریکا و اروپا طی هفته های اخیر،هزینه ها در این کشور بیش از پیش بالا رفته است. با اقدامات بانک مرکزی برای ثبات بخشیدن به ارزش روبل، نرخ ارز و تورم در این کشور تاحدودی کنترل شده است. دولت برای کنترل قیمت مواد غذایی و فلزات روی کمک تولیدکنندگان و خرده فروشان حساب کرده است. اما بانک مرکزی پیش بینی می کند نرخ تورم در پایان سال به ۲۳ درصد برسد که بالاترین رقم طی ۲۰ سال گذشته خواهد بود.
انگلیس

نرخ تورم ۹٫۱ درصد

ثبت بالاترین نرخ تورم در ۴۰ سال گذشته

نرخ تورم در انگلیس به بالاترین رقم طی ۴۰ سال گذشته رسیده و پیش بینی می شود تا پایان سال به ۱۰ درصد برسد. برگزیت به فشارهای تورمی کالاهای وارداتی از اتحادیه اروپا افزوده و جذب نیروی کار اروپایی را برای این کشور سخت تر کرده است. کمبود نیروی کار یکی از دلایل اصلی بالا رفتن نرخ تورم در انگلیس است.

دولت برای مقابله با تورم مالیات بنزین را ۶ سنت کاهش داده، سقف معافیت مالیاتی کارگران را بالاتر برده و کمک هایی را برای بیشتر خانوارها در نظر گرفته با این حال بسیار محتاط است که این گونه کمک ها به رشد بیشتر تورم در کشور دامن نزند.

آلمان

نرخ تورم ۷٫۴ درصد

یارانه مستقیم برای خانوارها

دولت آلمان دو بسته به ارزش ۳۰ میلیارد یورو برای کمک به جبران گرانی بنزین، کالاهای اساسی و هزینه های حمل و نقل درنظرگرفته است. از جمله این که دریافت هزینه بیشتر در صورت مازاد مصرف برق متوقف شده، هزینه بلیت حمل و نقل برای سه ماه کاهش یافته و کمک ۱۰۰ یورویی برای هر خانوار و کمک ۳۰۰ یورویی برای هر فرد مالیات دهنده درنظر گرفته شده است.

ایتالیا

نرخ تورم ۶٫۲ درصد

اختصاص منابع مستقیم مالی

دولت ایتالیا ۶ میلیارد یورو برای حمایت از افراد شاغل کم درآمد در برابر تورم اختصاص داده است. ۲۰۰ یورو به هر یک از این افراد پرداخت می شود. این برنامه در قالب یه طرح ۱۴ میلیارد یورویی برای کمک به سیستم مالی و مقابله با تورم و گرانی به اجرا گذاشته شده است.

فرانسه

نرخ تورم ۵٫۴ درصد

ترمزی بر قیمت برق، پرداخت یارانه بنزین به ماهیگیران

نرخ تورم فرانسه به طور غیرمنتظره ای در ماه آوریل افزایش یافت. افزایش قیمت ها به اعتماد رای دهندگان به دولت ضربه زده است. تورم و افزایش قیمت حامل های انرژی عامل اصلی اعتراضات اخیر علیه دولت جدیدا انتخاب شده ماکرون بوده است.

دولت ماکرون ۲۵ میلیارد یورو برای مقابله با تورم در نظر گرفته است که شامل ارائه کمک به شرکت های انرژی بر، افزایش ارائه تسهیلات و کمک به ورشکستی های مالی است. سرکوب قیمت برق و گاز، جبران هزینه های بنزین و گازوئیل برای خودروها، اختصاص یارانه بنزین به ماهیگیران و پرداخت نقدی به میلیون ها خانوار از دیگراقدامات دولت برای جبران تورم است.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)