جزئیات جلسه ارزی بانک مرکزی با صادرکنندگان/ صالح‌آبادی: حضور پتروشیمی‌ها به تعادل بازار ارز کمک می‌کند

رئیس کل بانک مرکزی در جلسه ویژه ارزی با صادرکنندگان پتروشیمی گفت: قطعا حضور پتروشیمی ها در بازار می تواند به تعادل بیشتر بازار ارز کمک کند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ علی صالح آبادی در نشست مشترک با صادرکنندگان محصولات پتروشیمی با بیان اینکه همکاری‌های خوبی بین بانک مرکزی و صرافی‌ها و مجموعه های ارزی صورت گرفته است، اظهار داشت: دیروز تصمیمات خوبی هم گرفته شد که یکی از آنها این بود که اجازه دهیم تا صادرکنندگان ارز را براساس مکانیزم عرضه و تقاضا عرضه کنند که از امروز اجرایی شد. تمام فعالان ارزی که در جلسه دیروز هم حضور داشتند بر این تصمیم اتفاق نظر داشتند.

وی افزود: خوشبختانه این تصمیم اثر خوبی در بازار داشته است؛ امروز خدمت شما هستیم به عنوان عزیزانی که جزء مهمترین صادرکنندگان غیرنفتی کشور هستید؛ صادرات صنعت پتروشیمی بسیار قابل ملاحضه است و حجم فروش و ارزش صادرات در سال جاری به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: صنعت پتروشیمی بعنوان دارندگان ارز در بازار، عرضه های خوبی داشتند و همواره توانستند تعادل خوبی در بازار ایجاد کنند؛ این صنعت بعنوان گروه پیشرو در بازار ارز و سامانه نیما نقش موثری در تعادل بازار داشته که از آنها تشکر می کنیم.

وی با تأکید براینکه قطعا حضور پتروشیمی ها در بازار می تواند به تعادل بیشتر بازار ارز کمک کند، ادامه داد: بانک مرکزی حمایت از صنعت و تولید به ویژه پتروشیمی را در دستور کار دارد و اگر مشکل تولید را حل کنیم قطعا به نفع اقتصاد کشور است.
* شرکت های پتروشیمی خریداری برای ارز خود ندارند

دبیرکل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی، در این نشست با بیان اینکه پتروشیمی صنعت پیشرو و مزیت اصلی کشور است گفت: شرکت های پتروشیمی از ابتدای سال ۳ میلیارد و ۲۷۰ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه داشته اند و پیش بینی می شود امسال در مجموع حداقل ۱۵ میلیارد دلار ارز توسط پتروشیمی ها به کشور وارد شود.
مهدوی افزود: خوشبختانه چشم انداز صنعت پتروشیمی در کشور روشن است و رشد قابل توجه ارز آوری این صنعت صرفا به دلیل افزایش نرخ های جهانی نبوده بلکه هم میزان تولید و هم میزان صادرات محصولات پتروشمی افزایش قابل توجهی داشته و این روند افزایشی امسال با ورود واحدهای جدید به مدار تولید تداوم خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه هماهنگی خوبی میان بانک مرکزی و شرکت های پتروشیمی وجود دارد از حمایت های رییس کل بانک مرکزی تشکر کرد و افزود: در حال حاضر هیچ واردکننده ای معطل ارز نیست و در بسیاری مواقع شرکت های پتروشیمی خریداری برای ارز خود ندارند و در صف منتظر می مانند تا ارزشان را بفروشند.

وی ادامه داد: تصمیمات روز گذشته بانک مرکزی در خصوص عرضه ارز توسط صرافی ها و صادرکنندگان یک گام رو به جلو بود و باید کاری کنیم تا موانع کمتر شده و صادرکنندگان راحت تر ارزهای خود را به بازار عرضه کنند.

دبیرکل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی افزود: امیدواریم با نگاه جدید بانک مرکزی به حوزه واردات و صادرات در راستای کشف قیمت ارز بر اساس عرضه و تقاضا بزودی شاهد آثار مثبت باشیم و بازار به تعادل مناسبی برسد.

ادامه جلسات ویژه ارزی در بانک مرکزی/ صادرکنندگان پتروشیمی راهی میرداماد شدندآغاز کاهش قیمت‌ها در بازار ارز/ عرضه ارز زیاد شدارزهای صادراتی در راه صرافی‌ها/ نرخ ارز کاهش می‌یابد

به گزارش تسنیم، نشست مشترک رئیس‌کل بانک مرکزی با صادرکنندگان محصولات پتروشیمی ظهر امروز در برج میرداماد برگزار شد؛ بانک مرکزی دیروز پس از جلسه با صرافی‌ها برای به تعادل رساندن بازار ارز طی بخشنامه‌ای به آنان اجازه داد ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری و به متقاضیان ارز بفروشند.

بر اساس مجوز جدید بانک مرکزی، صرافی‌ها ازین پس مجاز هستند تا ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری و به متقاضیان ارز بدون محدودیت بفروشند.

در بخشنامه ابلاغی به صرافی‌های مجاز آمده است که "در راستای درخواست‌های صادرکنندگان و به منظور تنظیم و مدیریت بازار ارز و تسهیل برگشت ارز حاصل از صادرات به صورت اسکناس کلیه صرافی‌های مجاز معتبر می توانند نسبت به خرید ارز از صادرکنندگان به صورت اسکناس با نرخ توافقی اقدام و منابع تجهیز شده فوق را در سرفصل های مصارف ارزی خدماتی ( موضوع ابلاغیه شماره ۳۰۱۳۰۵ مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴) و همچنین فروش ارز در سرفصل سایر (کد۲۴) با احراز هویت متقاضی به فروش رسانند.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)