جنگ اوکراین 18 میلیون نفر به جمعیت شدیدا گرسنه دنیا اضافه می‌کند

فائو پیش‌بینی می‌کند بحران اوکراین ۱۸ میلیون نفر به جمع افرادی که در دنیا با گرسنگی شدید مواجه هستند، اضافه کند.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد پیش‌بینی می‌شود تعداد افرادی که در دنیا با گرسنگی شدید مواجه هستند به‌خاطر بحران اوکراین به ۱۸ میلیون نفر برسد.

اطلاعات این سازمان نشان می‌دهد ۵۳ کشور دنیا در ۲۰۲۱ دچار قحطی و خشکسالی شده‌اند و حدود ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا از گرسنگی رنج می‌برند.

مائوریزیو مارتینا، معاون فائو در مصاحبه با روزنامه کوریر ایتالیا گفت:«جنگ اوکراین سناریوی گرسنگی مردم را تشدید می‌کند. ما تخمین می‌زنیم ۱۸ میلیون نفر به جمع گرسنگان دنیا اضافه شوند. اما همه‌چیز بستگی به شرایط این جنگ دارد».

وی اشاره کرد تهدید عرضه غلات در جهان زنگ خطری برای کشورهای درحال‌توسعه است، چون ۳۶ کشور از این گروه که با بحران غذایی مواجه هستند بیش‌از ۱۰ درصد از گندم خود را از روسیه و اوکراین خریداری می‌کردند.

فائو: گرانی مواد غذایی در دنیا تا چند فصل آینده ادامه خواهد یافتفائو: قیمت جهانی غذا به بالاترین رقم خود در تاریخ رسید

مارتینا با تاکید بر مشکلات بوجودآمده برای صادرات غلات به‌خاطر بسته شدن بنادر دریای سیاه گفت جلوی صادرات حداقل ۶ میلیون تن گندم و ۱۴ میلیون تن ذرت گرفته شده‌است.

به‌علاوه جنگ اوکراین و تحریم های اعمال‌شده علیه روسیه بر قیمت و عرضه کودهای شیمیایی هم تاثیر گذاشته‌است. به‌این‌ترتیب قیمت گندم هم‌ بالا رفته که بحران غذایی در جهان را تشدید می‌کند.

وی گفت طبق تخمین‌های بانک جهانی ۱ درصد افزایش قیمت مواد غذایی اساسی مانند گندم به‌معنای قرار گرفتن حداقل ۱۰ میلیون نفر در خطر گرسنگی است.

مارتینا بر بازگشایی بنادر دریای سیاه تاکید کرد، چون به عقیده او این حجم بالا از کالاها را نمی‌توان از مسیرهای جایگزین مانند خطوط راه‌آهن و جاده‌ها ارسال کرد.

کشورهای غربی بارها روسیه را متهم به بستن بنادر کرده‌اند اما مسکو این اتهامات را رد کرده و اعلام کرده مسیری برای انتقال غلات از بندر اودسا که تحت کنترل کیف قرار دارد، باز کرده است. اما کشتی‌ها به‌خاطر مین‌گذاری این آب‌ها قادر به حرکت نیستند.

انتهای پیام/۹۳

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)