خریداران ارز نظاره‌گر شدند/ چقدر ارز امروز وارد بازار شد؟

دبیرکل کانون صرافان گفت: خریدارانی که برای خرید ارز در بازار هجوم آورده‌ بودند الآن دیگر خرید نمی‌کنند بلکه نظاره‌گر بازار هستند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، کامران سلطانی‌زاده درباره اثر سیاست‌های جدید بانک مرکزی در بازار ارز اظهار داشت: از دیروز شاهد توقف روند صعودی قیمت ارز هستیم، قیمت دلار کمتر از ۲۴ ساعت کانال عوض کرد و از کانال ۳۳ هزار تومان به کانال ۳۲ هزار تومان برگشت.

وی گفت: خریدارانی که برای خرید ارز در بازار هجوم آورده‌ بودند الآن دیگر خرید نمی‌کنند بلکه نظاره‌گر بازار هستند؛ امروز نسبت به روزهای قبل خریداران ارز کاهش چشم‌گیری داشته‌اند.

سلطانی‌زاده با تأکید بر اینکه بانک مرکزی بدون استفاده از منابع و ذخایر خود تنها با استفاده از پتانسیل بالقوه صادرکنندگان می‌تواند نیاز واقعی بازار ارز را تأمین کند، تصریح کرد: با این سیاست، بدون استفاده از منابع بانک مرکزی و منابع بازار متشکل ارزی و با استفاده از منابع توافقی صادرکنندگان بازار ارز به آرامش می‌رسد.

دبیرکل کانون صرافان در پاسخ به این سؤال که عرضه ارز در بازار آزاد نسبت به روزهای قبل چقدر بیشتر شده است، گفت: همزمان با ابلاغ مصوبه بانک مرکزی، عرضه ارز از سوی صادرکنندگان چند صد درصد افزایش یافت؛ یکی از مشکلات صادرکنندگان برای فروش ارز این بود که قیمت خریداری‌شده ارز توسط صرافی‌ها در سامانه سنا قیمت پایینی بود ولی با توافقی شدن قیمت ارز، جذابیت عرضه ارز برای صادرکنندگان ایجاد می‌شود، ضمن اینکه در صرافی‌ها نیز محدودیت فروش وجود داشت اما با افزایش سرفصل‌ها و مجاز شدن فروش ارز به مردم، عملاً از دیروز عرضه ارز افزایش یافت و خریداران نیز امکان خرید ارز را پیدا کردند.

وی گفت: امروز فقط از محل ارز حاصل از صادرات به‌غیر از بازار متشکل ارزی، بیش از ۱٫۵ میلیون یورو در بازار عرضه شده که تا کنون فقط ۵۰۰ هزار یورو فروش رفته است؛ عرضه ارز توسط صادرکنندگان از فروش ارز توسط صرافی‌ها پیشی گرفته است؛ به‌دلیل افزایش عرضه نسبت به تقاضا قیمت‌ها در بازار کاهشی شده است.

جزئیات جلسه ارزی بانک مرکزی با صادرکنندگان/ صالح‌آبادی: حضور پتروشیمی‌ها به تعادل بازار ارز کمک می‌کندآغاز کاهش قیمت‌ها در بازار ارز/ عرضه ارز زیاد شد؛ صراف‌ها: قیمت‌ها تا پایان روز ارزانتر می‌شودکشتی‌آرای: روند قیمت‌ها در بازار طلا و سکه نزولی شد/ فروشنده‌ها زیاد شدند

به گزارش تسنیم، در راستای جلسات ارزی بانک مرکزی، امروز نیز این بانک میزبان صادرکنندگان محصولات پتروشیمی بود؛ بانک مرکزی دیروز پس از جلسه با صرافی‌ها برای به تعادل رساندن بازار ارز طی بخشنامه‌ای به آنان اجازه داد ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری کنند و به متقاضیان ارز بفروشند.

بر اساس مجوز جدید بانک مرکزی، صرافی‌ها ازین پس مجاز هستند ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری کنند و به متقاضیان ارز بدون محدودیت بفروشند.

در بخشنامه ابلاغی به صرافی‌های مجاز آمده است که "در راستای درخواست‌های صادرکنندگان و به‌منظور تنظیم و مدیریت بازار ارز و تسهیل برگشت ارز حاصل از صادرات به‌صورت اسکناس کلیه صرافی‌های مجاز معتبر می‌توانند نسبت به خرید ارز از صادرکنندگان به‌صورت اسکناس با نرخ توافقی اقدام کنند و منابع تجهیزشده فوق را در سرفصل‌های مصارف ارزی خدماتی (موضوع ابلاغیه شماره ۳۰۱۳۰۵ مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۴) و همچنین فروش ارز در سرفصل سایر (کد۲۴) با احراز هویت متقاضی به فروش رسانند.

انتهای پیام/+

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)