شاکری در پاسخ به نامه 61 اقتصاددان: نگاه دوستان درباره تحریم‌ و Fatf مثل 10 سال قبل است

مجید شاکری در واکنش به نامه ۶۱ اقتصاددان اعلام کرد: نوع نگاه دوستان درباره تحریمها و فتف هنوز مثل ده سال قبل است. تصور می کنند تحریمها بدلایل سیاسی امنیتی وضع شده اند و اگر مثلاسیاستمدار "زور آزمایی در عرصه بین المللی" نکند لابد تحریمها رفع مى شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ بیانیه انتقادی ۶۱ اقتصاددان از شرایط اقتصادی کشور خطاب به مردم ایران درحالی منتشر شده است که نگاهی به فهرست آنها نشان می‌دهد اکثر اقتصاددان‌ها حاضر در این فهرست، حامی دولت قبل بوده یا در آن دولت مسئولیت داشته‌اند. نام بیش از ۴۰ تن از آنان در بیانیه حمایتی از حسن روحانی در سال ۱۳۹۶ نیز آمده بود.

در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۶، ۱۶۳ اقتصاددان در نامه‌ای ضمن حمایت از حسن روحانی دلایل خود را برای حمایت از وی در دوازدهمین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران اعلام کردند.در آن نامه خطاب به مردم، نسبت به روی کار آمدن دولت اصولگرا هشدار داده شده بود چراکه به‌اعتقاد این اقتصاددانان، با پیروزی نامزد اصولگرا، تورم در کشور بالا می‌رفت.

اکنون در شرایطی که دولت سیزدهم با گذشت ۱۰ ماه همچنان در حال آواربرداری میراث دولت قبل در اوضاع آشفته اقتصادی کشور است، بیش از ۴۰ تن از آن اقتصاددانان حامی حسن روحانی به‌اضافه تعدادی از مدیران دولت قبل در نامه‌ای نسبت به وضعیت اقتصادی کشور هشدار داده‌اند.

محور این نامه انتقاد از شرایط اقتصادی کشور در دهه گذشته است، یعنی دوره‌ای که دولت حسن روحانی بر سر کار بود و این اقتصاددانان حامی آن بودند. آنها البته تأکید دارند که راه مشکلات اقتصادی از مسایل سیاسی می گذرد.

بیانیه خودانتقادی اقتصاددانان حامی دولت حسن روحانی

انتشار این نامه واکنش های متعددی را به همراه داشته است، مجید شاکری یکی از کارشناسان اقتصادی است که در واکنش به نامه ۶۱ اقتصاددان، نوشت: بعضی فرازهای نامه ٦١ نهادگرا انصافا محترم است مثل "سیاستگذارى اقتصادی عرضه آزمون و خطا نیست" یا لزوم بهبود حکمرانى برای اجراى موفق اصلاحات قیمتی. اما نوع نگاه دوستان درباره تحریمها و فتف هنوز مثل ده سال قبل است. تصور می کنند تحریمها بدلایل سیاسی امنیتی وضع شده اند. و اگر مثلاسیاستمدار "زور آزمایی در عرصه بین المللی" نکند لابد تحریمها هم رفع مى شود.

به گفته او، ‏مع الاسف هنوز اقتصاددانان محترم این را نپذیرفته اند که بخشی از بار رفع تحریمها با انهاست، و مسئله صرفا این نیست که انها به سیاستمدار دستور دهند که تحریمها را رفع کند.

شاکری تأکید دارد: ‏بخش مهمی از بسیار ضعیف بودن تیمهای مذاکراتى ایران از ٨٢ تا کنون به این بر می گردد که اقتصاددانان ایرانی مگر نوادرى درکی از اینکه تحریم چیست و چگونه کار مى کند ندارند. دقیقا به همین خاطر هم بسته های طرف ایرانی معمولا بطرز شرم آورى ضعیف و حقوقی-سیاسی و غیر اقتصادی هستند.

وی اضافه کرد: شما همین حالا از این عزیزان امضا کننده بپرسید در عمل منظورشان از رفع تحریم چیست؟ هرگز به یک پاسخ نسبتا هماهنگ درباره معنای "رفع" و "تحریم" نمى رسید که حداقلی از نسبت را با واقعیات روى زمین داشته باشد. درک تفاوت تگها و شکل اعمال و تاریخچه اثر که بماند.

به گفته این کارشناس اقتصادی، مادامى که نفهمیم تحریم بدلایل اقتصادی (عموما ژئواکونومى) وضع شده و مداکره و یا مقاومت در مقابل آن هم در درجه اول امرى است اقتصادی و نه سیاسی-امنیتی-هسته ای، فرمان دادن ما به سیاستمدار دردی را دوا نمی کند.

از آن ترسناکتر امر دوستان درباره فتف است که تصور مى کنند مسئله چیزی در ید سیاستمدار ایرانی است و لابد اگر مثلا به دو کنوانسیون الحاق کنیم، پلنرى هم ایران را از بیانیه خارج مى کند!

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)