اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

تفاهم‌نامه شناسایی اراضی کشاورزی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار با هدف صدور سند تک‌برگ بین بنیاد مسکن انقلاب و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امضا شد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس مفاد این تفاهم‌نامه که امروز به امضای «حسن بابایی» معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همچنین «اکبر نیکزاد» رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی رسید، تمام اراضی موجود در روستاهای بالای ۲۰ خانوار و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر شناسایی، مستندسازی، هویت‌سنجی و تثبیت مالکیت می‌شوند و اسناد مالکیت دفترچه‌ای آنها پس از حدنگاری به اسناد تک‌برگی تبدیل خواهند شد.

حسن بابایی معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه گفت: در راستای عمل به فرمان مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان قوه قضائیه مبنی بر اینکه «وضعیت مالکیت متر به متر اراضی کشور باید مشخص شود»، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برنامه سنددارکردن اراضی روستایی را تسریع می‌کند.

به گفته وی تاکنون ۲۴۵ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی روستایی تثبیت شده و از این رقم برای ۲۱۵ هزار هکتار از اراضی سند صادر شده است.

معاون قوه قضائیه گفت: بر اساس تکالیف قانونی گنجانده شده در برنامه پنج‌ساله سوم و چهارم توسعه اقتصادی و اجتماعی، هم‌اینک ۷۰ درصد اراضی روستایی دارای سند ملکی هستند و اجرای تفاهم‌نامه جدید به سنددار کردن باقیمانده اراضی روستایی سرعت می‌دهد.

بابایی گفت: علاوه بر این، سنددار کردن اراضی روستایی باعث می‌شود روستائیان از اسناد ملکی خود به عنوان وثیقه برای دریافت انواع تسهیلات بانکی استفاده کنند و ضریب بهداشت قضایی کشور افزایش می‌یابد و پرونده قضائی اختلافات ملکی روستاها کاهش یابد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: تمامی هزینه صدور اسناد ملکی واحدهای روستایی از این پس توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تأمین می‌شود و فرآیند صدور سند برای روستائیان کاملاً رایگان می‌شود.

وی ادامه داد: با حدنگاری و کاداستری شدن اسناد املاک روستائی به زودی بانک اطلاعات جامع املاک روستائی کشور تهیه خواهد شد.

بابائی همچنین با اشاره به وقوع سیل اخیر به آسیب‌دیدگان و سیل‌زدگان اطمینان داد که حدود اراضی کشاورزی و ملکی آنها از طریق حدنگاری به طور دقیق مشخص است و روستائیان آسیب‌دیده نباید نگران تشخیص و جانمایی املاک خود باشند.

اکبر نیکزاد رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همزمان با امضای این تفاهم‌نامه گفت: تاکنون برای ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار واحد مسکونی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار و برای ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت سند ملکی صادر کرده‌ایم و مجموعاً ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار واحد مسکونی در این مناطق دارای سند ملکی هستند.

«غلامرضا مجیدی» مدیر کل امور زمین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم در این جلسه گفت: روستائیان متقاضی دریافت سند ملکی برای اراضی کشاورزی یا مسکونی خود باید به دفتر بنیاد مسکن محل زندگی خود مراجعه کنند و با ارائه تأیید اعضای شورای اسلامی روستای خود، فرآیند شناسایی اراضی آنها آغاز خواهد شد.

به گفته وی حتی اراضی قولنامه‌ای یا املاکی که نَسَق آنها مشخص نیست، با همکاری شورای اسلامی روستا و از طریق استعلام توسط سایر مراجع به سرعت سند ملکی تک‌برگی خواهند گرفت.

انتهای پیام/؛

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)