طرح رایگان شدن برق چاه‌های کشاورزی به شرط خاموشی در پیک مصرف آغاز شد

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: طرح خاموشی برق چاه های کشاورزی در ساعات پیک مصرف برق برای کمک به مدیرت مصرف برق آغاز شد که در صورت مشارکت، کشاورزان از برق رایگان بهره‌مند خواهند بود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، فریبرز عباسی سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری اظهار داشت: سالانه ۱۰ هزار پروژه کوچک و بزرگ مرتبط با بخش آب و خاک انجام می دهیم که هفت تا هشت هزار مورد آن برای توسعه سامانه‌های نوین آبیاری و مابقی مربوط به احیاء قنوات و پروژه‌های مرتبط دیگر است. در هفته جهاد کشاورزی امسال ۴۶۲ پروژه با اعتبار دولتی بالغ بر ۳۸۷ میلیارد تومان به مرحله اجرایی می‌رسد که در کنار آن ۱۵ درصد آورده بهره‌برداران نیز وجود دارد.

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: پروژه‌هایی که در هفته جهاد کشاورزی امسال به مرحله بهره‌برداری می‌رسند ۴۶۲ پروژه در سطحی بالغ بر ۲۰ هزار هکتار است و برای ۸ هزار و ۳۵۰ نفر اشتغالزایی ایجاد می‌کند.

خاموشی برق چاه‌های کشاورزی در پیک مصرف آغاز و برق کشاورزان رایگان شد

عباسی در ادامه در پاسخ به سوالات خبرنگاران تصریح کرد: بر اساس مصوبه هیئت دولت دستورالعمل مشترکی برای کاهش مصرف برق بخش کشاورزی داده شده است؛ به دلیل کمبود برق باید به تصمیم دولت درخصوص خاموشی برق موتور چاه‌های آب در ساعات پیک مصرف ۱۲ ظهر تا ۵ بعدازظهر احترام گذاشت و کشاورزان نیز در این طرح مشارکت داشته باشند.

وی افزود: این طرح از ابتدای خردادماه شروع شده است و کشاورزان با خاموش کردن برق موتورهای چاه‌های برق کشاورزی از پرداخت هزینه برق معاف می‌شوند.

گزارش فائو از جزئیات تولیدات کشاورزی ایران در سال جاری/ تولید گندم ایران ۴ میلیون تن افزایش می یابد

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که این طرح تاثیر منفی بر تولید محصولات کشاورزی دارد، ضمن تایید این موضوع گفت: به هر حال مشکلاتی را برای تولید محصولات کشاورزی ایجاد می‌کند اما ما درصدد هستیم این مشکلات به حداقل برسد.

عباسی در پاسخ به سوالی که چرا طرح نصب کنتورهای هوشمند در چاه‌های آب کشاورزی و همچنین جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز در عرصه کشاورزی کنترل نمی‌شود گفت: وزارت نیرو باید در این زمینه پاسخگو باشد و سرعت نصب کنتورها را افزایش داده و از ایجاد چاه‌های عمیق و غیرمجاز در اراضی کشاورزی جلوگیری نماید.

وی در پاسخ به سوال تسنیم درباره وضعیت کشت برنج در استان‌های مختلف گفت: ممنوعیت کشت برنج در تمام استانها بجز گیلان و مازندران ابلاغ شده است که وزارت جهاد نیز پایبند به آن است و از کشت برنج در دیگر استانها استقبال نمی‌کند. کشت‌های جایگزینی مانند دانه‌های روغنی پیشنهاد شده است اما این پیشنها در استان‌های مختلف بر اساس شرایط اقلیمی متفاوت است.

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: کشت‌های جایگزین درآمد کشاورزان از کشت برنج را پوشش نمی‌دهد اما با توجه به نبود آب چاره دیگری هم نیست.

عباسی با اشاره به اهمیت اجرای سامانه‌های نوین آبیاری گفت: با اجرای هر هکتار از این سامانه‌ها در کشور به اندازه نیم نفر شغل ایجاد می‌شود که با انجام زهکشی میزان اشتغالزایی در بخش کشاورزی افزایش می‌یابد.

این مقام مسئول در ارتباط با آب‌بری محصول هندوانه گفت: اگر بخواهیم متوسط سطح آبیاری دو محصول را مقایسه بکنیم مصرف آب هندوانه در مقایسه با گندم کمتر است و همچنین بازده و عملکرد آن نیز بالاتر است اما محصول گندم، محصول استراتژیکی به حساب می‌آید به همین منظور در بسیاری از نقاط در حال جایگزینی گندم به جای هندوانه هستیم.

وی افزود: برای کاشت هندوانه در هر هکتار نیازمند ۴ هزار ۷۰۰ متر مکعب آب هستیم اما در محصول گندم، ۵ هزار و ۱۰۰ متر مکعب در هر هکتار آب مورد نیاز است.

عباسی ادامه داد: کشت هندوانه را می‌توان در مناطقی انجام داد که خاک مناسبی هم ندارد و کشاورزان درآمد بیشتری از هندوانه دارند زیرا عملکرد تولید هندوانه در هر هکتار ۵۰ تن است اما گندم ۴ تن است.

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: محصولاتی مانند پسته نیاز به آب زیادی دارند اما این محصولات نیز ارزآوری مناسبی برای کشور دارند و کشت آنها با وجود آنکه با کم‌آبی مواجه است ادامه دارد.

وی افزود: پسته در مناطق کویری کاسته می‌شود و تنها ۵۰ درصد نیاز آبی خود را دریافت می‌کند.

تدوین دستورالعمل اجرایی برای قانون بر زمین مانده حفاظت از خاک

عباسی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم درباره احتمال قاچاق خاک به خاک از کشور که در دولت گذشته مطرح بود گفت: به صورت رسمی گزارشی از قاچاق خاک در کشور وجود ندارد هر چند که این موضوع توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز پیگیری می‌شود.

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی افزود: در سال ۹۸ قانون حفاظت از خاک تصویب شد که این قانون می‌تواند جلوی خروج خاک‌های کشاورزی را از کشور بگیرد اما تا به امروز دستورالعمل مدونی برای آن تصویب نشده است.

وی افزود: خلاء‌هایی در این ارتباط وجود دارد که با کمک سایر دستگاه‌ها در حال احصاء آن برای تدوین دستورالعمل اجرایی آن هستیم؛ این دستورالعمل در سال‌های آینده نهایی و اجرا خواهد شد.

عباسی افزود: طرح ۵۵۰ هزار هکتاری احیاء اراضی کشاورزی در ایلام خوزستان نیز فاز دوم آن هم‌ اینک در حال مطالعه و طراحی است؛ درصورتیکه مطالعه تمام شود می‌توان زمان اجرا و اعتبار مورد نیاز آن را مشخص کرد.

سرپرست معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سوالی درباره اینکه در برنامه ششم توسعه به چه میزان از اهداف خود در بخش آب و خاک رسیده است گفت: در برنامه ششم توسعه به ۵۰ درصد از اهداف خود دست یافتیم که دلیل عدم تحقق کامل آن مشکلات مالی بود.

وی افزود: جلسات متعددی نیز برای تدوین برنامه هفتم توسعه در حوزه آب و خاک در حال تدوین است تا به مجلس اعلام شود.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)