اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

فوکویاما و تناقض &Quot;جان دادن برای لیبرالیسم&Quot;

یاسر جبرائیلی در واکنش به اظهارنظری از فرانسیس فوکویاما درخصوص موضوع لیبرالیسم، با نقد این نظر از او خواست توضیح دهد چگونه به‌اعتقاد او اوکراینی‌ها با «مرگ برای آرمان‌های لیبرال» به «رفاه مادی» می‌رسند؟!

– اخبار اقتصادی –

خبرگزاری تسنیم ـ یاسر جبرائیلی در یک بحث توئیتری با فرانسیس فوکویاما به اظهارات او درخصوص موضوع لیبرالیسم واکنش نشان داده و متن فارسی این بحث را منتشر کرده و نوشته است:

فرانسیس فوکویاما اخیراً در مقاله‌ای در مجله فارین افیرز نوشته بود که شهروندان اوکراینی حاضرند برای آرمان‌های لیبرال جان دهند.

لیبرالیسم، مکتبی است که اساساً با جهان آخرت کاری ندارد.

در توئیتی نوشتم: "‏لیبرالیسم، آن‌گونه که میزس تعریفش می‌کند، آموزه‌ای است که کاملاً معطوف به رفتار انسان‌ها در این جهان و افزایش رفاه مادی آنهاست. فرانسیس فوکویاما باید به ما بگوید؛ چگونه اوکراینی‌ها با «مرگ برای آرمان‌های لیبرال» به «رفاه مادی» می‌رسند؟!"

فوکویاما پاسخ داده است که این، نشان‌دهنده فقر تعریف میزس از لیبرالیسم است و او دغدغه آزادی سیاسی نداشت.

آنان که با آراء میزس آشنایند، بلاتردید از ادعای فوکویاما برآشفته خواهند شد. در پاسخ، از او خواستم اولاً ادعایش را مبنی بر اینکه میزس دغدغه آزادی سیاسی نداشته است اثبات کند. ثانیاً به‌فرض ‌که سخن او صحیح باشد، چگونه داشتن دغدغه آزادی سیاسی جان‌دادن برای این آرمان را توجیه می‌کند؟ آیا اوکراینی‌ها با جان‌دادن، به آزادی سیاسی می‌رسند؟

‏این بحث را ان‌شاءالله ادامه می‌دهم و ترجمه‌اش را برای شما منتشر خواهم کرد. شاید مباحثه با یکی از نظریه‌پردازان اصلی لیبرالیسم، فرصت خوبی برای نمایش کاستی‌های معرفت‌شناختی، هستی‌شناختی و انسان‌شناختی این مکتب باشد.


انتهای پیام/+

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)