قیمت‌گذاری دستوری و محدودیت واردات برنج برداشته شد

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج گفت: با موافقت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، تعیین قیمت مصوب و محدودیت واردات برنج خارجی برداشته شد.

– اخبار اقتصادی –

مسیح کشاورزی دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: جلسه ای در قرارگاه تامین امنیت غذایی در وزارت جهاد کشاورزی برگزار و با حضور مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حمایت و انجمن وارد کنندگان درباره تنظیم بازار و تامین برنج مورد نیاز کشور تصمیم گیری شد.

وی افزود: با توجه به تغییرات قیمت جهانی برنج و نرخ ارز و عدم افزایش قیمت مصوب برنج خارجی در بازار، امکان واردات این محصول توسط بخش خصوصی دشوار شده بود به طوری که منجر به کاهش واردات توسط این بخش نیز شد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ادامه داد: میانگین قیمت تمام شده برنج هندی در بنادر حدود ۳۵ هزار تومان اما قیمت مصوب آن ۳۰ هزار تومان بود به همین منظور واردکنندگان محصول خود را ترخیص نمی‌کردند اما با اتخاد تصمیمی در این جلسه بحث قیمت گذاری دستوری برنج برداشت شد.

وی تصریح کرد: تعیین قیمت مصوب در شرایط فعلی بازار برنج امکان پذیر نیست زیرا قیمت های جهانی این محصول و همچنین نرخ ارز نوسان زیادی دارد.

کشاورز اظهار داشت: در گذشته نیز تجربه عدم قیمت گذاری دستوری برنج وجود داشت که موفق و پایین تر از قیمت های جهانی در بازار کشور بود؛ در این شرایط نیز در صورت عمل به تعهدات یاد شده، بازار برنج به آرامش می‌رسد و کیفیت برنج های وارداتی ارتقا می‌یابد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ادامه داد: برای تامین و جلوگیری از کمبود و گرانی برنج، واردات این محصول سرعت می‌گیرد و بخش خصوصی کل کسری برنج مورد نیاز بازار را وارد می‌کند؛ همچنین مقرر شد شرکت بازرگانی دولتی تنها برای تامین ذخایر احتیاطی و استراتژیک اقدام به واردات کند.

وی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی همچنین در جلسه قول همکاری داد که محدودیت زمانی واردات برنج خارجی در فصل برداشت برنج ایرانی امسال حذف شود تا سرعت واردات افزایش یابد تا بازار مانند سال گذشته با گرانی و کمبود برنج خارجی مواجه نباشد.

کشاورز اظهار داشت: انجمن وارد کنندگان برنج نیز قول داد که برنج خارجی با قیمت و کیفیت مناسب و بدون کسری وارد بازار شود تا از افزایش بی رویه قیمت برنج جلوگیری شود.

۳۱ هزار تن برنج محموله کشتی تجاری از بندر بوشهر به نقاط مختلف کشور حمل شد

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)