قیمت جهانی نفت امروز 1401/03/20 |برنت 122 دلار و 15 سنت شد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۹۲ سنت معادل ۰.۷۵ درصد به ۱۲۲ دلار و ۱۵ سنت رسید.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، قیمت نفت در روز جمعه کاهش یافت اما هنوز هم حدود بالاترین رقم طی سه‌ماهه گذشته قرار دارد. ترس از قرنطینه‌های جدید کرونایی در شانگهای تأثیر تقاضای بالا برای سوخت در آمریکا را از بین برده‌است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۹۲ سنت معادل ۰٫۷۵ درصد به ۱۲۲ دلار و ۱۵ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۸۹ سنت معادل ۰٫۷۳ درصد ۱۲۰ دلار و ۶۲ سنت معامله می‌شود.

با توجه به افزایش قیمت نفت طی دو ماه گذشته، نفت برنت چهارمین افزایش هفتگی قیمت را تجربه کرده و قیمت نفت آمریکا هم برای هفتمین هفته پیاپی بالا رفته‌است. هر دوی این شاخص‌های نفتی در روز چهارشنبه بالاترین قیمت را از هشتم مارس داشتند یعنی از زمانی‌که قیمت نفت به بالاترین رقم از ۲۰۰۸ رسیده بود.

محدودیت‌های جدید کرونایی در شانگهای نگرانی در مورد تقاضا در چین را افزایش داده‌است.

شوک نفتی کشورهای فقیر را نابود می‌کندپیش‌بینی نفت ۱۳۵ دلاری به‌خاطر کمبود عرضه

اما تحلیلگران عقیده دارند با وجود کاهش تقاضا در چین، عرضه نفت به‌خاطر بالا رفتن تقاضا برای سوخت در آمریکا و افزایش آهسته تولید نفت خام ائتلاف اوپک پلاس محدود خواهد بود و قیمت نفت را بالا می‌برد.

محدودیت‌های جدیدی در شانگهای، بزرگ‌ترین قطب اقتصادی چین اعمال‌شده و از میلیون‌ها شهروند خواسته‌شده تست کرونا بدهند.

واردات نفت خام چین حدود ۱۲ درصد در ماه مه نسبت‌به همین زمان در سال گذشته میلادی افزایش یافت. اما پالایشگاه‌های این کشور هنوز ذخایر بالایی به‌خاطر قرنطینه‌های کرونایی و کند شدن روند رشد اقتصاد و تاثیر آن بر تقاضای سوخت دارند.

دراین‌بین، فصل اوج تقاضا برای بنزین در آمریکا همچنان قیمت نفت خام را بالا می‌برد. آمریکا و برخی کشورهای دیگر ذخایر استراتژیک نفتی خود را آزاد کرده‌اند، اما این اقدام آنها تاثیر چندانی بر کاهش قیمت نفت نگذاشته چون روند افزایش تولید نفت در دنیا بسیار آهسته است.

ائتلاف اوپک پلاس که از اوپک و متحدانش از جمله روسیه تشکیل‌شده است، هفته گذشته توافق کرد تولید خود را برای مهار افزایش قیمت نفت افزایش دهد، اما این تصمیم ذخایر مازاد این ائتلاف را از بین می‌برد و فضایی برای جبران کمبود عرضه نفت باقی نمی‌گذارد.

انتهای پیام/۱۱

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)