مداخله بانک مرکزى ارزپاشی نیست/ پیش‌بینی ثبات نرخ ارز با 4 پارامتر اقتصادی

با توجه به مصوبات ارزی سران قوا و سیاست‌های کنترلی دولت می‌توان گفت که تمام عوامل و پارامترهای اقتصادی (از جمله فروش نفت و کاهش تحریم‌ها، صادرات غیرنفتی و حذف ارز ۴۲۰۰تومانی) تأکید بر ثبات قیمت ارز دارند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، موج‌سواری بر نرخ‌های نجومی همزمان با اخبار مذاکرات هسته‌ای آب گل‌آلودی بوده که در کوتاه‌مدت سبد دلالان را مملو از ماهی کرده است. سیگنال‌های داغ دلار سی و پنج هزار تومانی همواره دستاویز مطلوب دلالان و کانال‌های دلار فردایی است تا با ایجاد نوسان‌سازی موقت در اوج هیاهو اخبار مذاکرات هسته‌ای، بر نرخ‌های نجومی زده شود.

اظهار نظر درباره تثبیت نرخ دلار بالای سی هزار تومان، بدون مطالعه و دسترسی به اطلاعات معتبر، اعتباری ندارد. تجربه تاریخی دوسال گذشته نشان داده است که ماندگاری دلار در کانال سی هزار تومان معمولاً بیشتر از دو هفته دوام نیاورده است.

حساسیت بانک مرکزی به کانال ۳۰هزارتومانی

اکنون در حالی سیگنال نرخ ۶۰هزارتومانی در کانالها دست به دست می‌شود که در سال گذشته و نیز دو سال قبل، در مقاطع کوتاه‌مدتی که قیمت ارز به محدوده ۳۰ هزارتومان رفت و برگشت موقت داشت، این مجاری و کانالهای مجازی سینگالهای نجومی چهل و پنجاه هزار تومانی را برای دلار متصور می‌شدند.

حتی به‌فرض واقعی و غیرکاذب دانستن این نوسانات و شوک‌های موقت ارزی، این نکته حائز اهمیت است که تجربه اثبات کرده است که بانک مرکزی و بازارساز به هرنحو ممکن اجازه ماندگاری دلار در نرخ‌های سی‌هزار تومان و بالاتر را در طول چندسال اخیر به بازار آزاد نداده است.

پیش‌بینی ثبات نرخ ارز با ۴ پارامتر

دولت همزمان با نشان دادن عزم خود برای مهار و کنترل نرخ ارز و اعلام واگذاری اختیارات به بانک مرکزی برای مداخله در بازار، این پالس را به بازیگران اقتصادی داد که به‌راحتی میدان را به‌نفع دلالان برای نوسان‌سازی ترک نخواهد کرد. وضع بازار نفت و فروش نفت ایران هم حاکی از آن است که اوضاع ارزی بانک مرکزی نسبت به گذشته بهتر شده است و بازار سهام هم رو به رشد بوده است و لذا سرمایه بورسی علاقه‌ای به مهاجرت به بازار ارز را نخواهد داشت، همچنین وضعیت صادرات غیرنفتی نیز با وجود فشارهای تحریمی، روند رو به رشدی نسبت به سالهای قبل داشته است.

مصطفی موسوی نایب‌رئیس توسعه صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به رشد ۴۰‌درصدی صادرات غیرنفتی در سال ‌۱۴۰۰ و همچنین ساماندهی بازار ارز در نیمه دوم سال‌گذشته، گفته است: با رایزنی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بسیار، مسائل تعهدات ارزی نیز تسهیل شده است و ارتباط بانک مرکزی با بازرگانان نیز تقویت شده است.

اصلاح یارانه‌ها و حذف ارز ۴۲۰۰تومانی، هم در این میان به‌نوبه خود در آینده نزدیک صرفه‌جویی بسزایی در منابع ارزی خواهد داشت.

پالس‌های قدرتمند ارزی به رئیس‌کل بانک مرکزی این شجاعت را داد تا اعلام کند "بیشترین ذخایر اسکناس ارز تاریخ بانک مرکزی را داریم".
وی در ادامه رشد بیش از ۶۰درصدی در وصولی‌های ارزی حاصل از فروش نفت، فرآورده، میعانات، گاز و پتروشیمی و افزایش معاملات در سامانه‌های نیما و بازار متشکل ارزی را نشان‌دهنده کفایت منابع ارزی برای مدیریت بازار ارز دانست.

بنابراین با چشم‌پوشی از تأثیرات مصوبات ارزی و سیاست‌های کنترلی دولت، می‌توان گفت که تمام عوامل و پارامترهای اقتصادی از (جمله فروش نفت و کاهش تحریم‌ها، بازار سرمایه، صادرات غیرنفتی و حذف ارز ۴۲۰۰تومانی) تأکید بر ثبات قیمت ارز دارند و تنها یک پارامتر سیاسی (برجام)، دستاویزی برای دلالان شده است تا شرایط روانی بازار را دگرگون سازند.

مداخله بانک مرکزى معادل ارزپاشی نیست

به گزارش تسنیم، مجید شاکری، کارشناس اقتصادی اخیراً با بیان اینکه مداخله بانک مرکزى معادل ارزپاشی نیست، گفته است: می‌شود مثل ١٧ مهر ۱۳۹۷ مداخله کرد یا ممکن است مثل بهمن ٩٦ در بازار مداخله کرد، در اولی بانک مرکزى چند برابر ارزی را که فروخت، خرید و قیمت اسکناس نصف شد. در دومی بانک مرکزى هرچه اسکناس را داشت، فروخت و باز افاقه نکرد. شکل، زمان و منطق مداخله بسیار مهم است.

از طرف دیگر بر اساس مشاهدات میدانی پس از ابلاغ مصوبات جدید سران قوا به بانک مرکزی، معاملات فردایی طلا و سکه ممنوع شده است، به‌طوری که در کانال‌های اطلاع‌رسانی قیمت سکه بازار فردایی، هیچ نرخی در روزهای تعطیل،‌ جمعه، شنبه و یک‌شنبه منتشر نشده است، بنابراین می‌توان گفت که مصوبه سران قوا توانسته است فعالیت برخی از کانال‌های فردایی معاملات دلار و طلا را متوقف کند.

انتهای پیام/+

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)