نسق چیست
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

نسق چیست و تفاوت ملکی نسقی و سند دار

نسق چیست ؟

حق کشاورزی برای کشت روی زمینی که مالک آن شخص دیگری است .و نسق زراعی یعنی مقدار زمینهای تحت تصرف و کشت کشاورز که در زمان اجرای قانون اصلاحات ارضی در ایران برای کشت و آبادانی اقدام کرده باشد .

 نسق چیست تفاوت ملک نسقی با سند دار
نسق چیست تفاوت ملک نسقی با سند دار

تاریخچه نسق

در گذشته که قانون ارباب و رعیتی در کشورمان وجود داشت ، اجداد ما متناسب با فعالیتی که بر روی زمینهای کشاورزی  ملاک و یا خانها انجام میدادند از محصول سهم مشخصی داشتند. به این شکل که اگر مالکیت زمین از آن شخص دیگری بود رعیت متناسب با تلاش و سهم خود، از محصول، سهم داشت . حال اگر مالک خود، بر روی زمین کار میکرد به حاکم آن زمان سهم پرداخت مینمود. واگر مالک زمین خان بود بایستی بابت ابزار تولید و زمین و سایر حمایتهایی که از رعیت میکرد ، سهم مشخصی از کل برداشت آن سال داشت .

 در سال 1338با اجرای لایحه اصلاحات اراضی، مالکیت زمین معنای دیگری پیدا کرد به اینگونه که دولت مالکیت زمین را از خانها و ملاک بزرگ گرفت و آن را بین  کشاورزان رعیتی که بر روی همان زمینها کشت میکردن تقسیم کردن که با توجه به میزان فعالیت مردم روستا مالک زمینهای مرغوب ،نیمه مرغوب و نامرغوب میشدن .و بر اساس مساحت زمینهای تحت تصرف و کشت کشاورزان، سندهایی به نام نسق صادر گردید .

تقسیم اراضی بعد از انقلاب

طبق لایحه قانونی نحوه واگذاری و احیای اراضی هیاتی مرکب از نمایندگان وزارت کشاورزی، وزارت کشور، جهاد سازندگی، دادگستری یا دادگاه انقلاب و شورای ده، مامور اجرای این لایحه هستند. بر اساس آن به کسانی زمین داده می‌شود که کشاورز بی‌زمین یا کم زمین یا فارغ‌التحصیل کشاورزی یا علاقه‌مند به‌کار کشاورزی بوده و موجب اتلاف زمین نشوند و زمین را نفروشند  وباعث آبادانی زمین گردند .

به طور خلاصه بخواهیم بگوییم نسق برگه ای هست که در آن نام و مشخصات مالک زمین و مشخصات زمین به همراه متراژو ابعاد قید گردیده است و درواقع همان سند زمین قبل از انتقلاب  میباشد ،سندی که درگذشته بابت آبادانی زمین به کشاورز داده میشد.

صاحب نسق (کسی که نام او در نسق قید شده است )مالک قانونی زمین میباشد که حق انتقال و فروش زمین به شخص دیگر را دارد و حتی پس از فوت صاحب نسق زمین به ووارثان انتقال میابد.

امروزه خرید وفروش زمینهای نسق دار کاملا قانونی و معتبر میباشد همچنین میتوانید با طی مراحل قانونی نسق خود را به سند تبدیل نمایید اما باید توجه داشت هنگام خرید اینگونه زمینها حتما نسق اصلی زمین و نامه انحصار وراثت در زمان معامله موجود باشد .

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)