اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

کارشناس اقتصاد حمل‌ونقل با تاکید برنقش کلیدی مردم در تامین مالی پروژه‌های زیربنایی، گفت:فروش اوراق مشارکت ارزی برای انجام پروژه‌های مولد زیربنایی معایب و مزایایی دارد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، چندی قبل رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه مراسم افتتاحیه بیست و نهمین همایش سیاست‌های پولی و بانکی، از انتشار اوراق ارزی در آینده ای نزدیک خبر داده و گفته بود:‌ اوراق ارزی به‌عنوان نوآوری جدید منتشر خواهد شد؛ این اوراق هم ارز جمع می کند و هم بازپرداخت آن به شکل ارز خواهد بود. اصل و سود این اوراق به شکل ارزی خواهد بود و این ابزار برای افرادی که ارز در اختیار دارند اما امکان استفاده از آن را ندارند می تواند با به کار انداختن آن در تولید، ار منافع این ابزار استفاده کنند.

صالح آبادی پیشتر نیز اعلام کرده بود که منابع حاصل از فروش این اوراق، صرف پروژه های سود آور خواهد شد.

در همین رابطه کارشناس اقتصاد حمل‌ونقل در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ اظهار کرد: فروش اوراق مشارکت ارزی برای انجام پروژه‌های مولد زیربنایی معایب و مزایایی دارد که بدون شک معایب آن برای آینده تامین مالی کشور، بسیار بیشتر خواهد بود و در شرایطی که راه حل های جایگزین برای انجام پروژه های زیربنایی، بدون وارد آوردن فشار بدهی وجود دارد، انجام این روش ضرورتی نخواهد داشت.

محمدجواد شاهجویی افزود: بر اساس آنچه دولت و بانک مرکزی باید برای تامین مالی و تکمیل هر چه سریعتر پروژه های زیربنایی به دنبال آن باشد، ایجاد بستر تامین مالی جمعی و مردمی برای این دست از پروژه ها است. بستری که بر خلاف روش های گوناگون فروش اوراق مشارکت ارزی و ریالی، به جای آنکه بر پایه بدهی باشد، بر پایه دارایی استوار گردد. به بیان دیگر، باید به سمت تامین مالی مبتنی بر سهام داری و مشارکت مردم پیش برویم تا تامین مالی مبتنی بر ایجاد بدهی برای دولت.

وی افزود: در دولت گذشته، به واسطه کاهش در فروش نفت ناشی از شرایط تحریم، فروش اوراق مشارکت ریالی در حجم انبوه صورت پذیرفت و آنچه شاهد بودیم، بهره گیری از منابع حاصل از فروش این اوراق در جهت تامین هزینه های جاری دولت بود. در حالی که آنچه در دنیا مرسوم است، فروش اوراق مشارکت برای تامین پروژه هایی است که امکان بازپرداخت سود اوراق فروخته شده را برای منتشر کننده اوراق فراهم می کنند. بنابراین، در مجموع می توان گفت فروش اوراق مشارکت، مشروط بر آنکه مبالغ جمع آوری شده به صورت مستقیم در پروژه های مولد سرمایه گذاری شود، می تواند مزایایی داشته باشد، با این حال روش های دیگری وجود دارد که می تواند بدون هیچ عارضه ای، منابع مورد نیاز برای تامین مالی پروژه های زیربنایی را فراهم آورد.

*ایجاد شرکت‌های سهامی‌عام پروژه‌محور

شاهجویی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین و به روزترین روش‌هایی که می‌تواند به‌صورت پایدار، منابع مورد نیاز برای اجرای پروژه‌های کلان زیربنایی کشور را فراهم آورد، ایجاد شرکت‌های سهامی عام پروژه محور است تا به این واسطه، مردم بتوانند با خرید دارایی پروژه‌های در حال ساخت، تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه‌ها را تسریع کنند،‌ضمن این‌که از اصل و کف سود تضمین شده به همراه سود عملیاتی پروژه بعد از بهره برداری منتفع شوند.

وی تاکید کرد: اجرای این شیوه تامین مالی در کشور، علاوه بر تسریع در ساخت پروژه‌های زیربنایی مهم، مردم را نیز در این پروژه‌ی سهامدار می کند و از همین رهگذر، موجبات ایجاد نظارت مردمی بر روند احداث و بهره‌برداری بهینه از پروژه‌های زیربنایی را به ارمغان می آورد.

وی مهم‌ترین تفاوت تامین مالی بر مبنای فروش اوراق مشارکت و ایجاد شرکت سهامی عام پروژه محور را، تفاوت در نقش مردم دانست و گفت: در روش فروش اوراق مشارکت، مردم صرفا خرید بدهی می کنند و در انتهای سررسید اوراق، سود تعیین شده ریالی و یا ارزی را دریافت می کنند.

وی بیان کرد: در روش ایجاد شرکت های سهامی عام پروژه محور، مردم به خرید دارایی واقعی خواهند پرداخت که اولا از تورم مصون است و ثانیا، جذابیت سرمایه گذاری بالاتری به نسبت سایر روش ها دارد. چرا که بسته به میزان عملکرد پروژه، سرمایه گذاران از سود بیشتری برخوردار خواهند شد. ضمن آنکه با این روش، نقدینگی سرگردان موجود در جامعه در جهت تکمیل و بهره برداری از پروژه های مهم و مولد ملی مصرف خواهد شد.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)