اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

هزینه وام 480 میلیونی خرید مسکن 130 میلیون تومان شد

هزینه دریافت وام خرید مسکن ۴۸۰ میلیون تومانی از محل اوراق حق تقدم برای زوجین تهرانی به ۱۳۰ میلیون تومان افزایش یافت.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ۲۷ اردیبهشت امسال در جلسه شورای‌عالی مسکن به‌ریاست‌ آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهوری، افزایش سقف وام خرید مسکن تصویب شد.

در جلسه مذکور وزارت راه و شهرسازی پیشنهاداتی در سه حوزه زمین، تسهیلات و مصالح ارائه کرده بود که پیشنهادات مطرح‌شده در حوزه‌های زمین و تسهیلات بررسی شد و به تصویب رسید و تصمیم‌گیری درباره پیشنهادات بخش مصالح به جلسه آتی موکول شد.

یک روز قبل از این جلسه رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه کنفرانس خبری با وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت ارمنستان از برنامه‌ریزی برای بازار مسکن خبر داده و گفته بود:‌ در بخش وام ودیعه مسکن، ما پیشنهاد پرداخت وام ۱۰۰میلیون تومانی را برای شهر تهران به شورای‌عالی مسکن ارائه کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که "فعلاً مبلغ سود این وام مشخص نیست که به‌زودی آن را اعلام خواهیم کرد." در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم در مورد وام خرید مسکن افزود: در این‌باره نیز ما پیشنهاد پرداخت وام ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومانی را برای شهر تهران ارائه داده‌ایم که امیدواریم دولت با آن موافقت کند.

در زمان حاضر یک متقاضی (زوجین) در شهر تهران می‌تواند با احتساب وام تعمیر ۴۸۰ میلیون تومان تسهیلات خرید از بانک مسکن دریافت کند. این مبلغ شامل ۴۰۰ میلیون وام خرید و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله است.

برای استفاده از این وام که احتمالا به زودی مبلغ آن به ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد، متقاضی باید از طریق اوراق حق تقدم مسکن یا همان "تسه" اقدام کند. به این منظور باید ۲ برابر مبلغ وام اوراق از طریق بورس خریداری شود. به عبارت دیگر برای وام ۴۸۰ میلیون تومانی باید ۹۶۰ برگه اوراق حق تقدم خریداری شود.

در زمان حاضر قیمت هر برگه از این اوراق به‌طور متوسط حدود ۱۳۵ هزار تومان است. برای خرید اوراق وام ۴۸۰ میلیون تومانی، متقاضی باید حدود ۱۳۰ میلیون تومان هزینه کند. به این ترتیب تنها ۳۵۰ میلیون تومان از وام ۴۸۰ میلیون تومانی نصیب زوجین برای ورود به بازار خرید مسکن می‌شود. با توجه به تورم‌های پیاپی سال‌های گذشته نیز این مبلغ تاثیر چندانی در افزایش قدرت خرید نخواهد داشت.

به گزارش تسنیم، قیمت هر برگه اوراق حق‌تقدم خرید مسکن اوایل اردیبهشت ماه حدود ۹۰ هزار تومان بود که طی یکماه اخیر به حدود ۱۳۵ هزار تومان افزایش یافته است.

اقساط ۱۱٫۶میلیون تومانی وام پیشنهادی ۷۰۰میلیونی خرید مسکن

سقف وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم در مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت برای زوجین ۳۲۰ میلیون تومان و به‌صورت انفرادی ۱۶۰ میلیون تومان است. در سایر مناطق شهری با جمعیت ۲۰۰ هزار نفر و کمتر برای زوجین ۲۴۰ میلیون تومان و به‌صورت انفرادی ۱۲۰ میلیون تومان تعیین شد.

اقساط وام ۴۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن برای تهرانی‌ها در بازپرداخت به‌روش ساده ماهانه ۶ میلیون و ۶۶۱ هزار تومان است. کل بازپرداخت این وام در ماه ۱۲ سال دوازدهم بالغ بر ۹۵۹ میلیون و ۲۶۲ هزار تومان خواهد بود، به‌عبارت دیگر سود این وام ۵۵۹ میلیون و ۲۶۲ هزار تومان خواهد بود.

اقساط وام ۸۰ میلیون تومانی تعمیر در بازپرداخت ۵ساله با نرخ سود ۱۷٫۵ درصد ماهانه حدود ۲ میلیون تومان است. سود این وام حدود ۴۰ میلیون و کل بازپرداخت آن ۱۲۰ میلیون تومان خواهد بود.

در واقع یک متقاضی وام مسکن از محل اوراق حق تقدم در تهران باید ماهانه ۸ میلیون و ۶۶۱ هزار تومان قسط پرداخت کند. مجموع بازپرداخت وام ۴۸۰ میلیون تومانی بالغ بر یک‌میلیارد و ۸۰ میلیون تومان و کل سود وام ۶۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

مبلغ اقساط وام ۳۲۰ میلیون تومانی ماهانه ۵ میلیون و ۳۲۹ هزار تومان، کل بازپرداخت ۷۶۷ میلیون تومان و سود این وام ۴۴۷ میلیون تومان است. همچنین قسط ماهانه وام ۲۴۰ میلیون تومانی از محل اوراق حق تقدم حدود ۴ میلیون تومان، سود ۳۳۵ میلیون تومان و کل بازپرداخت ۵۷۵ میلیون تومان خواهد بود.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)