اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

وزارت راه: برای انتقال پادگان‌ها از محدوده شهری با ارتش هماهنگیم

معاون وزیر راه و شهرسازی از هماهنگی وزارت راه و شهرسازی و ارتش جمهوری اسلامی ایران برای انتقال پادگان‌ها از محدوده شهری خبر داد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، فرزانه صادق مالواجرد، اظهار کرد: بر اساس قانون خروج پادگان‌ها از بافت شهری، در صورت خروج -پادگان‌ها- باید ارزش افزوده‌ای را در باقی مانده‌ای که سهم ارتش جمهوری اسلامی ایران است، داشته باشند، ولو آنکه پادگان دیگری در خارج از محدوده و حریم شهر ساخته شود.

وی افزود: بر اساس قانون تا ۱۰ هکتار تصمیم‌گیری‌ها در کمیسیون‌های ماده پنج انجام می‌شود. در اراضی پادگانی بیش از ۱۰ هکتار مساحت، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تصمیم‌گیری می‌کند.

معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در قانون مرتبط با پادگان‌ها تصریح شده است که تا ۴۰ درصد از اراضی پادگان‌ها باید به شهر تقدیم شود، عنوان کرد: یعنی تا ۴۰ درصد از خدمات عمومی شهری در طراحی‌ها دیده شود و در ۶۰ درصد باقی مانده نیز حتما باید خدمات مرتبط با کاربری‌های دیگری که طراحی می‌شود، تامین شود.

صادق مالواجرد در خصوص اقدامات دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری در راستای خروج پادگان‌ها از بافت شهری، گفت: پادگان‌هایی تاکنون مراتب استانی خود را پس از ملاحظاتی همچون ملاحظات دفاعی و امنیتی و ملاحظات شهرسازی که در کمیسیون ماده پنج مصوب می‌شود، مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری را اخذ کردند.

وی افزود: پادگان ۰۷ در خرم‌آباد با مساحت بیش از ۱۰ هکتار، پادگان ارومیه و اراضی آبشار و همچنین پادگان ۷۷ در مشهد مقدس به صورت مشترک مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری را دریافت کردند.

وی با تاکید براینکه انتفاع حداکثری شهر در کنار انتفاع قانونی که برای ارتش متصور است، باید هر دو توامان انجام شوند، گفت: این امر چالش‌های بسیاری را به دنبال دارد، اما خوشبختانه در تمامی مصوباتی که ذکر شد، تلاش شده است هم در دبیرخانه و هم اعضای شورای عالی در کنار همدلی با ارتش جمهوری اسلامی ایران مسیر را آنگونه که باید پیش ببرند.

صادق مالواجرد افزود: ارتقاء کیفیت فضایی در شهر، تامین خدمات عمومی، شبکه معابر و فضای سبز بی نظیر پادگان‌ها و از طرفی انتفاعی که باید ارتش براساس قانون داشته باشد، از جمله این موارد است.

وی با بیان اینکه اگر خارج از محدوده و حریم شهرها اراضی در اختیار ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد، بخشی مرتبط با وزارت راه و شهرسازی و قسمتی مرتبط با منابع طبیعی است، گفت: در این راستا هماهنگی‌های لازم با ارتش انجام می‌گیرد و سپس جابه‌جایی و انتقال نیروها از پادگان‌ها انجام می‌شود.

معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: نکته حائزاهمیت اما پادگان‌هایی هستند که فعلا در محدوده شهری قرار دارند و براساس مصوبه شورای عالی روی آنها طرح گذاشته می‌شود. با این حال اما تمام تلاش دبیرخانه شورای عالی و اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری با وفاق و همدلی که با ارتش جمهوری اسلامی ایران است، بر آن است در تمام پادگان‌هایی که ذکر شد، بیش از ۴۰ درصد قانون، خدمات و فضای سبز در اختیار شهر قرار گیرد.

صادق مالواجرد پادگان‌ها را از سه منظر قابل بررسی برشمرد و گفت: این پادگان‌ها هم به جهت زیست محیطی ارزشمند هستند و هم درختان بی نظیری در این پادگان‌ها وجود دارد که ارتش جمهوری اسلامی ایران طی سال‌ها آن‌ها را حفظ کرده است، همچنین به جهت وجود بناهای تاریخی و مکان رویداد بودن این پادگان‌ها ارزشمند هستند که تاکید دبیرخانه شورای عالی و اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری بر حفظ آن‌ها است.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)