اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

وزیر جهاد کشاورزی:جنگ اوکراین لزوم تولید داخلی کالاهای اساسی را نشان داد/ تأمین محصولات آب‌بَر با کشت فراسرزمینی

گروه استان‌ها ـ وزیر جهاد کشاورزی گفت: اتفاقاتی که در حوزه امنیت غذایی در جهان بعد از جنگ اوکراین رخ داده است، نشانگر این است که تولید کالاهای اساسی در داخل کشورها و پایداری امنیت غذایی بسیار حائز اهمیت است.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج، سیدجواد ساداتی‌نژاد صبح امروز در مراسم افتتاح پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی مستقر در مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) کرج اظهار داشت: امروز با افتتاح پارک علم و فناوری منابع طبیعی واقع در کرج اتفاق خوبی در حوزه کشاورزی رخ داد.

فاز اول مجموعه کشت و صنعت گیاهان دارویی آلکان الیگودرز افتتاح شداراضی شیب‌دار سمنان فرصتی برای رونق بخش کشاورزی/ کشت گلخانه‌ای و باغات در اولویت توسعه‌ای قرار داردبررسی کشت محصولات کشاورزی خوراکی با آبهای آلوده در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس

وی با بیان اینکه "امسال توسط مقام معظم رهبری به‌عنوان سال دانش‌بنیان نام‌گذاری شده است"، افزود: بر این اساس سازمان تحقیقات کشاورزی (تات) کار بسیار خوبی را رقم زده است تا محلی برای فعالیت کشاورزی و استقرار استارت‌آپ‌ها باشد. شرکت‌هایی که قرار است در پارک و علم فناوری مستقر شوند با نمونه کارهایی امروز دستاوردهای خوبی ارائه کردند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به فعالیت این شرکت‌ها در بخش‌های مختلف مانند واکسن خاطرنشان کرد: ضمن اینکه در استفاده از ضایعات مربوط به کودهای زیستی که بخش بسیار مهمی است باید استفاده از کودهای زیستی را توسعه دهیم و شرکت خدمات حمایتی ما از سال گذشته این کار را آغاز کرده و در سبد حمایتی کودی خود قرار داده است تا کشاورزان از آن استفاده کنند.

ساداتی‌نژاد با ابراز اینکه "این رویکرد یک رویکرد پیش‌برنده است"، گفت: مشکل حوزه کشاورزی ما عدم رسوخ دانش و فناوری بوده است و پارک علم و فناوری کشاورزی با هدف حل این معضل راه‌اندازی شده است.

وی با تصریح به لزوم راه‌اندازی دهکده‌های فناوری عنوان کرد: امید است این مهم در کل کشور با راه‌اندازی دهکده‌ها و مزارع نوآوری، نواحی علم و فناوری و با کمک وزارت علوم و تحقیقات فناوری و معاونت علم و فناوری رئیس جمهور توسعه یابد، چراکه این امر بر پایه آیین‌نامه‌ای است که در ابتدای سال توسط دولت با ۱۹ بند مورد تصویب قرار گرفت که می‌تواند حوزه دانش و کشاورزی را در بخش کشاورزی مورد حمایت خود قرار دهد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: از تمام نخبگان به‌خصوص جوانان نخبه و دانشگاهیان و محققین دعوت می‌کنیم به این عرصه ورود کنند، برای اینکه حوزه دانش و فناوری در کشاورزی و مجموعه پارک‌ها و سازمان تات نیز، برنامه‌های بسیار خوبی در سال جاری برای حمایت از حوزه علم و فناوری به‌خصوص در بخش هوشمندسازی دارند.

وی با اظهار اینکه "پیام شعار امسال مقام معظم رهبری در بحث تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی و تأکیدی که در حوزه تولید داخلی داشتند برای مردم و کشاورزی ملموس‌تر است"، اضافه کرد: چراکه اتفاقاتی که در حوزه امنیت غذایی در جهان بعد از جنگ اوکراین رخ داده است، نشانگر این است که تولید کالاهای اساسی در داخل کشورها و پایداری امنیت غذایی بسیار حائز اهمیت است.

ساداتی‌نژاد خاطرنشان کرد: لذا بر این پایه از ابتدای سال با افزایش قیمت خرید تضمینی گندم این پیام را دولت به کشاورزان داد که از تولید کالاهای اساسی و غلات پایه در کشور حمایت می‌کند.

وی ادامه داد: کشاورزی قراردادی را که یک کار محوری در حوزه خودکفایی کالاهای اساسی در دولت سیزدهم است در کشور توسعه خواهیم داد و در حوزه گندم تلاش بر این است که کاشت گندم در کشور را به‌صورت قراردادی پیش ببریم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حوزه تولید دام گوشت قرمز و طیور با تولید قراردادی پیش خواهیم رفت که تولیدکننده ما بدون دغدغه بر حوزه تولید تمرکز کند، چراکه اولاً معیشت کشاورز ما بهتر می‌شود و تولید داخلی افزایش می‌یابد و ارزبری برای واردات محصول از خارج کشور کاهش می‌یابد.

وی با یادآوری اینکه "یکی از موضوعاتی که این مسئله را پایدار می‌کند حوزه دانش و فناوری است"، تصریح کرد: در این راستا سازمان "تات" کارهای بزرگی را در کشور انجام داده است، به‌عبارتی اگر "تات" را در حوزه کشاورزی ایران نداشتیم اکنون بسیاری از بذرهای ما وجود نداشت.

وی گفت: راه‌اندازی پارک علم و فناوری کشاورزی و منابع طبیعی به‌صورت مشترک با معاونت علم و فناوری و برپایه ظرفیت‌های سازمان تات یک رهیافت پیش‌بَرنده است برای اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها فعالیت داشته باشند.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در حوزه صادرات نگاه کلی ما این است که محصولات آب‌بَر را با کشت فراسرزمینی تولید و وارد کنیم، ضمن اینکه محصولاتی که در داخل کشور تولید می‌شوند محصولات استراتژیک و کم‌آب‌بَر باشند.

وی گفت: براساس قانون صادرات محصولات آب‌بَر تعرفه دارند و از امسال این قانون در بودجه سال ۱۴۰۱ لحاظ شده است.

انتهای پیام/+

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)