اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

پیشرفت 10 درصدی ساخت واحدهای &Quot;اقدام ملی مسکن&Quot;/ساخت 567 هزار واحد مسکونی شروع شد

در حالی وزارت راه و شهرسازی از پیگیری پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن طی یکسال اخیر خبر داده که پیشرفت فیزیکی واحدهای این طرح ۱۰ درصد اعلام شده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، آبان‌ماه سال گذشته دیوان محاسبات کشور در گزارشی میانگین پیشرفت فیزیکی پروژه‌های طرح ملی مسکن در استان‌های مختلف را در ۳ سالگی آن بسیار ناچیز اعلام کرد.

بر این اساس کمترین پیشرفت فیزیکی واحدهای طرح ملی مسکن مربوط به استان‌های چهارمحال و بختیاری، آذربایجان غربی، قزوین، هرمزگان، اصفهان، ایلام، گیلان، کرمانشاه، مازندران، همدان، فارس، یزد و کردستان به ترتیب ۱٫۱۴ درصد، ۱٫۳۳ درصد با ۳ درصد، ۳، ۳٫۳ درصد، ۳٫۳ درصد، ۴، ۴٫۸۳ درصد، ۴٫۸۷ درصد، ۵ درصد، ۵٫۲۵ درصد، ۶ درصد و ۷ درصد بود.

بیشترین پیشرفت فیزیکی پروژه‌های طرح ملی مسکن نیز با ۵۹٫۱۹ درصد مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد است. بررسی جدول دیوان محاسبات کشور از پروژه‌های طرح مذکور حاکی از آن است که پیشرفت طرح ملی مسکن در ۱۸ استان زیر ۱۰ درصد، ۲ استان ۱۰ درصد و ۳ استان زیر ۱۵ درصد است.

در بخشی از گزارش دیوان محاسبات کشور تاکید شده بود: طرح ملی مسکن یکی از موضوعات اولویت دار حسابرسی است که در تحقق شعار «رونق تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» مورد بررسی و نظارت دیوان محاسبات کشور قرار گرفته است. نگاهی گذرا به جدول زیرگویای عدم پیشرفت این طرح از زمان شروع(سال ۱۳۹۸) تا پایان تیر ماه ۱۴۰۰ است.

در برخی از استان ها به دلیل ادغام طرح مسکن مهر و انتقال واحدهای آماده یا با پیشرفت بالا به طرح ملی مسکن، درصد پیشرفت بالایی قید شده است ولی در عمل طرح اقدام ملی مسکن در این استان ها هم به تنهایی پیشرفت چندانی نداشته است.

به گزارش تسنیم، وزارت راه و شهرسازی در آستانه یکسالگی حضور رستم قاسمی در وزارت راه و شهرسازی اقدام به انتشار گزارش‌های عملکرد در حوزه‌های مختلف از جمله مسکن کرده است.

در یکی از این گزارش‌ها به پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن به‌صورت کلی پرداخته شده است. طبق اعلام وزارت راه تا تیرماه امسال اتمام ساخت ۵۶۷ هزار واحد مسکونی شروع شده و طرح اقدام ملی مسکن دارای پیشرفت فیزیکی ۱۰ درصدی پیگیری شده است. لازم به ذکر است که این پروژه‌ها با روی کار آمدن دولت سیزدهم در پروژه‌های نهضت ملی مسکن ادغام شده است.

همچنین ۳۰۲ مصوبه شامل مصوبات شورایعالی شهرسازی و معماری و کمیسیون ماده ۵ برای طرح اقدام ملی مسکن (تامین زمین) طی بازه زمانی اشاره شده ثبت شده است. در گزارش ۶۶ صفحه‌ای وزارت راه و شهرسازی یکی از اقدامات انجام شده "توسعه سامانه ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن" عنوان شده است.

به گزارش تسنیم، وزارت راه و شهرسازی مذاکره با کشورهای خارجی برای تولید مسکن با استفاده از ظرفیت شرکت‌های ساختمانی خارجی با رویکرد ورود فناوری‌های نوین ساخت و استفاده از منابع مالی خارجی را یکی دیگر از اقدامات اجرایی اعلام کرده است. اقدامی که متولی اصلی اطلاع‌رسانی در این رابطه یعنی معاونت مسکن و ساختمان تاکنون شفاف‌سازی لازم در این رابطه را انجام نداده است.

انتهای پیام/

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)