اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

گزارش تسنیم| ایران بهشت مصرف و قاچاق انرژی در جهان/ گاز طبیعی و گازوئیل در ایران بی ارزش تر از همه جا

ارزان‌ترین گازوئیل و گاز طبیعی در دنیا به ایران اختصاص دارد و قیمت بنزین و برق نیز در ایران تنها از دو کشور بیشتر است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بررسی قیمت حامل‌های انرژی در کشورهای جهان نشان می‌دهد ایران بهشت مصرف‌کنندگان انرژی در جهان و البته قاچاقچیان انرژی است به‌طوری که کشورمان از نظر بنزین، گازوئیل، برق و گاز طبیعی ارزان جزو ۳ کشور نخست دنیا قرار دارد.

*رتبه سوم ایران در بنزین ارزان دنیا

قیمت هر لیتر بنزین در ایران ۱۵ هزار ریال است که تنها دو کشور ونزوئلا و لیبی نسبت به ایران بنزین ارزان‌تری در اختیار رانندگان خودرو قرار می‌دهند.

ونزوئلا با بنزین ۲٫۲سنتی معادل ۶۲۳۴ ریال ارزان‌ترین بنزین را در دنیا دارد. پس از آن، لیبی با بنزین ۳٫۱ سنتی معادل ۸۸۳۰ ریال در رتبه دوم قرار گرفته است. هر لیتر بنزین در ایران نیز ۵٫۳ سنت معادل ۱۵ هزار ریال است که سومین بنزین ارزان دنیاست.

نکته جالب اینجاست کشورهای فقیر بنزین ارزان‌تری نسبت به کشورهای ثروتمند دارند و دولت‌ها در کشورهای فقیر یارانه‌های سنگینی را برای عرضه بنزین ارزان به مردم پرداخت می‌کنند این درحالی است که کشورهای ثروتمند نه‌تنها چنین یارانه‌ای را نمی‌پردازند بلکه مالیات سنگینی را نیز بر مصرف بنزین وضع می‌کنند،
برای مثال در حالی که قیمت هر لیتر بنزین در اتیوپی ۲۰ هزار و ۴۹ تومان است هر لیتر بنزین در آلمان با قیمت ۵۸ هزار و ۵۰۴ تومان عرضه می‌شود.

*شکاف عمیق قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه

عربستان سعودی و روسیه که چندین برابر بیشتر از ایران نفت تولید می‌کنند و ذخایر نفت بیشتری نسبت به ایران دارند در رده‌بندی جهانی عرضه‌کنندگان بنزین ارزان، پایین‌تر از ایران قرار گرفته‌اند و به‌ترتیب رتبه‌های ۲۱ و ۲۸ جهان را به خود اختصاص داده‌اند. قیمت هر لیتر بنزین در عربستان ۱۷ هزار و ۴۴۴ تومان و قیمت هر لیتر بنزین در روسیه ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان است.

در همسایگان ایران نیز که بعضاً جزو تولیدکنندگان بزرگ نفت هستند قیمت بنزین بسیار گران‌تر از ایران است که این مسئله به قاچاق بنزین از ایران به این کشورها دامن زده است. افزایش اخیر قیمت نفت انگیزه قاچاقچیان را بیشتر کرده است.

هر لیتر بنزین در کویت در برابر ۹ هزار و ۶۲۳ تومان، عراق ۱۴ هزار و ۴۲۰ تومان، بحرین ۱۴ هزار و ۸۹۸ تومان، جمهوری آذربایجان ۱۶ هزار و ۱۸۸ تومان، عمان ۱۷ هزار و ۴۳۳ تومان، پاکستان ۲۹ هزار و ۵۵۸ تومان، امارات ۳۰ هزار و ۸۱۰ تومان و ترکیه ۴۴ هزار و ۶۲۶ تومان عرضه می‌شود.

*قیمت بنزین در جهان ۲۶برابر ایران است

هنگ‌کنگ گران‌ترین بنزین دنیا را دارد به‌طوری که هر لیتر بنزین در این کشور ۲٫۹۶۲ دلار معادل ۸۳ هزار و ۱۸۴ تومان قیمت دارد.

قیمت هر لیتر بنزین در برخی کشورهای دیگر عبارت است از: ژاپن ۳۴ هزار و ۸۱۲ تومان، آمریکا ۳۷ هزار و ۳۶۷ تومان، هند ۳۷ هزار و ۵۸۶ تومان، انگلیس ۶۱ هزار و ۷۶۱ تومان و فرانسه ۶۳ هزار و ۵۵۰ تومان.

متوسط قیمت هر لیتر بنزین در دنیا ۱٫۴۳ دلار معادل ۴۰ هزار و ۴۰ تومان است یعنی بیش از ۲۶ برابر قیمت بنزین در ایران.

*گازوئیل ایران ارزان‌ترین در دنیا

قیمت گازوئیل در ایران ارزان‌تر از همه‌جای دنیاست. اگرچه قیمت بنزین در برخی مقاطع در ایران افزایش یافته است اما چنین سیاستی در مورد گازوئیل پیاده نشده است که در نتیجه، هم‌اکنون گازوئیل در ایران بی‌ارزش‌تر از همه‌جای دنیاست.

هر لیتر گازوئیل در ایران تنها ۱٫۱ سنت معادل ۳ هزار ریال قیمت دارد. هیچ کشور دیگری چنین قیمت ارزانی را برای گازوئیل در نظر نگرفته است، حتی در ونزوئلا که رتبه دوم جهان از نظر گازوئیل ارزان را به خود اختصاص داده است هر لیتر از این محصول بیش از دو برابر ایران یعنی ۶۲۳۴ ریال قیمت دارد. قیمت هر لیتر گازوئیل در این کشور ۲٫۲ سنت است. لیبی با گازوئیل ۳٫۱سنتی معادل ۸۸۳۰ ریال در رتبه سوم جهان از این نظر قرار دارد.

*قیمت گازوئیل در ترکیه ۱۴۶برابر و در پاکستان ۹۵برابر ایران است

همچون بنزین، در مورد گازوئیل نیز اختلاف قیمت بسیار زیادی برای این محصول در ایران و همسایگان ایران دیده می‌شود و البته شکاف قیمتی این محصول بسیار بیشتر از بنزین است، برای مثال هر لیتر گازوئیل در ترکیه ۱۴۶ برابر ایران قیمت دارد و در برابر ۴۴ هزار و ۳۸ تومان معامله می‌شود. قیمت هر لیتر گازوئیل در پاکستان نیز ۲۸ هزار و ۷۵۴ تومان است که ۹۵ برابر قیمت این محصول در ایران می‌باشد.

قیمت گازوئیل در برخی کشورهای همسایه دیگر ایران عبارت است از: عربستان ۴ هزار و ۷۱۶ تومان، کویت ۱۰ هزار و ۵۳۹ تومان، بحرین ۱۱ هزار و ۹۱۸ تومان، جمهوری آذربایجان ۱۳ هزار و ۲۱۵ تومان، قطر ۱۵ هزار و ۸۱۱ تومان، عمان ۱۸ هزار و ۸۱۸ تومان، و افغانستان ۲۷ هزار و ۷۷۰ تومان.

متوسط قیمت جهانی گازوئیل نیز ۱٫۳۶ دلار برابر ۳۸ هزار و ۲۸۵ تومان است. قیمت گازوئیل در ایران ۱۲۷ برابر ارزان‌تر از متوسط قیمت جهانی است.

هنگ‌کنگ با عرضه هر لیتر گازوئیل در برابر ۷۶ هزار و ۷۷۷ تومان گران‌ترین گازوئیل دنیا را دارد.

*قیمت برق در ایران تنها از ۲ کشور بیشتر است

داستان ارزان‌فروشی انرژی در کشورهای فقیر را در مورد برق نیز می‌توان مشاهده کرد به‌طوری که برای مثال سودان به‌عنوان یکی از فقیرترین کشورهای جهان ارزان‌ترین انرژی برق را در اختیار شهروندان خود قرار می‌دهد. هر کیلووات‌ساعت برق در این کشور تنها ۰٫۲ سنت معادل ۴۲۳٫۸ ریال ایران قیمت دارد. لیبی با برق ۰٫۴سنتی معادل ۱۱۷۷ ریال در رتبه دوم قرار دارد. در ایران نیز هر کیلووات‌ساعت برق ۰٫۵ سنت معادل ۱۴۰۲ ریال قیمت دارد که سومین برق ارزان در دنیاست.

قیمت هر کیلووات‌ساعت برق در افغانستان ۸٫۵ برابر ایران یعنی ۱هزار و ۱۸۳ تومان است. قیمت برق در عربستان نیز ۱هزار و ۳۴۷ ریال ایران تعیین شده است که حدود ۱۰ برابر قیمت برق در ایران است.

متوسط قیمت جهانی برق نیز ۳ هزار و ۷۹۱ تومان در برابر هر کیلووات‌ساعت است که ۲۷ برابر قیمت عرضه برق در ایران می‌باشد.

*گاز طبیعی در ایران بی‌ارزش‌تر از همه‌جای دنیا

ایران ارزان‌ترین گاز طبیعی را در جهان دارد به‌طوری که انرژی یک کیلووات‌ساعت گاز در ایران تنها ۰٫۱ سنت معادل ۳۶۸ ریال قیمت دارد. الجزایر با گاز ۷۳۹ ریالی و بلاروس با ۱۰۸۱ ریال به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

روسیه و آمریکا که جزو بزرگترین دارندگان ذخایر گازی و تولیدکنندگان بزرگ این محصول هستند بهای بسیار بیشتری نسبت به ایران بابت مصرف گاز از شهروندان خود دریافت می‌کنند. قیمت گاز در روسیه ۷ برابر ایران معادل ۲۴۸۳ ریال است، در آمریکا نیز گاز طبیعی ۱۱۵۱۳ ریال قیمت دارد که ۳۱ برابر قیمت گاز در ایران است.

متوسط قیمت جهانی معادل انرژی یک کیلووات‌ساعت گاز ۱۸۲۳۲ ریال است که ۵۰ برابر گران‌تر از قیمت گاز عرضه‌شده در ایران است.

انتهای پیام/+

مقاله اصلی

بک لینک های تبلیغاتی

پیام بگذارید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)